Cechy imigracji do Polski

Marek Szydełko
21.07.2022

Polska w ostatnich latach stała się jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów Europy Wschodniej. Imigranci coraz częściej szukają w niej miejsca do zarabiania godziwych pieniędzy, czy do rozpoczęcia życia na godziwych warunkach. Solidne zaplecze socjalne, możliwość zrobienia darmowego wykształcenia wyższego i coraz więcej miejsc pracy, sprawiają, że obywatele krajów sąsiadujących z Polską coraz częściej decydują się na emigrację, dzięki której będą mogli poprawić na przykład jakość swojego życia. Okazuje się, że nie tylko Polacy szukają lepszego życia na zachodzie, a wiele osób szuka stabilizacji właśnie w Polsce.

Jakie są cechy imigracji do Polski i dlaczego cudzoziemcy tak chętnie przyjeżdżają do kraju nad Wisłą? Pomimo tego, że nasz kraj nadal mocno odstaje od zachodu, to ma bardzo wiele do zaoferowania dla osób pochodzących z państw mniej rozwiniętych i nie tylko.

Kto najchętniej przyjeżdża do Polski?

Jak łatwo można się domyślić, do Polski najchętniej przyjeżdżają obywatele krajów znajdujących się na wschodzie, ponieważ główną cechą imigracji zawsze będą kwestie zarobkowe. Pomimo tego, że w Polsce nadal zarabia się znacznie mniej niż przykładowo w Niemczech, to dla obywateli krajów znajdujących się na wschodzie, można u nas zarobić godziwie. Dlatego najwięcej imigrantów pochodzi z takich krajów jak (dane z 2020 roku):

  • Ukraina – 240 000,
  • Białoruś – 28 000,
  • Rosja – 12 000.

Sytuacja geopolityczna w ostatnim czasie mocno się zmieniła, więc można się spodziewać, że liczba imigrantów z Ukrainy drastycznie się zwiększy.

Na co może liczyć cudzoziemiec w Polsce?

Wbrew temu, co mogą sądzić Polacy, w naszym kraju są bardzo dobre warunki dla imigrantów. Co więcej, jeżeli ktoś uzyska status uchodźcy, to może liczyć na jeszcze większe, pasywne wsparcie finansowe. Żeby móc korzystać z tych możliwości, imigrant musi mieć miejsce zamieszkania i posiadać wizę pracowniczą. W Polsce można liczyć na:

  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • płacę nie mniejsza niż minimalna krajowa (3010 zł brutto w 2022 r.),
  • darmowe studia,
  • darmową edukację,

oraz wiele więcej dodatków socjalnych zależnych od statusu pobytu w Polsce.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie