Zwiedzanie i plażowanie: dlaczego Bodrum to idealne miejsce na wakacje w Turcji?

Mateusz Rąbalski
17.08.2023

Myślisz o spędzeniu urlopu w Turcji? Jeśli tak, pozostało jeszcze wskazać kurort, w okolicach którego spędzisz kilka lub kilkanaście dni na wakacjach. Jedną z prawdziwych perełek tego kraju jest Bodrum. Dlaczego warto wypocząć właśnie tutaj? Poznaj najważniejsze zalety tej miejscowości.

Gdzie znajduje się Bodrum?

Bodrum leży na Riwierze Egejskiej, a dokładniej na południowo-zachodnim wybrzeżu Turcji. W czasach starożytnych w tym miejscu znajdował się słynny Halikarnas z Mauzoleum, które było uznawane za jeden z siedmiu cudów świata. Miasto liczy ok. 200 tys. mieszkańców i znajduje się w zatoce Gokova. Lot do tego kurortu z Polski zajmuje ok. 3 godziny. Sam port lotniczy Bodrum-Milas jest usytuowany ok. 30 km od miasta, więc transfer do hoteli w tym rejonie nie trwa długo.

Z czego wynika popularność Bodrum wśród wybierających wakacje w Turcji?

Zastanawiasz się, dlaczego, planując wakacje w Turcji, warto wziąć pod uwagę właśnie Bodrum? Istnieje ku temu wiele powodów. Oto te najważniejsze.

Wyjątkowy mikroklimat

W Bodrum i okolicach panuje bardzo łagodny klimat. Nie jest tu wyjątkowo duszno, a temperatury latem nie sięgają 40°C, jak np. w położonej na południu Alanyi. W tym kurorcie można liczyć na bardzo przyjemne ciepło, ale „przyjazne” także dzieciom i seniorom. Warto tu zaplanować rodzinny urlop – i to już od późnej wiosny aż po wczesną polską jesień. Jeszcze w drugiej połowie września można tu liczyć na typowo letnie temperatury!

Bliskość wyspy Kos

Chcesz podczas urlopu odwiedzić więcej niż jeden kraj? Będąc w Bodrum, z łatwością zrealizujesz to marzenie. Wystarczy wypłynąć w rejs na położoną nieopodal grecką wyspę Kos. Promy odpływają tam każdego dnia – zarówno z samego Bodrum, jak i z pobliskiego Turgutreis. Koszt takiej wyprawy (organizowanej samodzielnie) to ok. 30 EUR w dwie strony od osoby.

Pamiętaj: Turcja zniosła dla Polaków obowiązek wizowy. Dlatego do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty.

Moc zabytków

Jak już wspomnieliśmy, Bodrum to dawny Halikarnas. Tak długa historia miejscowości zapowiada, że w pobliżu czekają liczne zabytki z minionych wieków. I rzeczywiście tak jest! Wizyta w miejscowości może być szansą do zwiedzenia:

  • amfiteatru z czasów greckich;
  • ruiny słynnego starożytnego mauzoleum (niestety zostało ono zniszczone, m.in. na skutek trzęsień ziemi);
  • Zamek Św. Piotra – został wybudowany w XV wieku przez zakon joannitów, a później przejęty i rozbudowany przez Turków Osmańskich. Dziś znajduje się w nim fascynujące Muzeum Archeologii Podwodnej.

W pobliżu Bodrum warto się też wybrać do miejscowości Stratonikeia – tajemniczej antycznej osady, której historia sięga IV wieku p.n.e. To ukryta perełka tego regionu, która już niebawem trafi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ten region to również dobra „baza wypadowa”, jeżeli chcesz zwiedzić kultowe Pamukkale czy Efez. Podróż do tych miejsc z Bodrum trwa znacznie krócej niż np. z Alanyi czy z Marmaris.

Bogate życie nocne

Bodrum bywa nazywane tureckim Saint Tropez. Nie bez powodu! To kurort uznawany za dość ekskluzywny. Wystarczy zerknąć do tutejszej mariny, w której są zacumowane ekskluzywne jachty, aby zrozumieć tę analogię.

To jednak nie wszystko! Ponownie jak we francuskiej miejscowości nadmorskiej, tak i w Bodrum życie tętni nocą. Imprezowicze mogą się tutaj bawić do białego rana w klubach i dyskotekach. Najsłynniejszą jest Halikarnas – czekają tutaj dobra muzyka i wystrój inspirowany klimatami starożytnymi. A to wszystko z widokiem na błękitną toń Morza Egejskiego!

Malownicze plaże w okolicy

Chociaż w samym Bodrum plaża jest tylko jedna i nie imponuje, to już w pobliskich miejscowościach linia brzegowa jest bardzo zachęcająca. Wystarczy wybrać się np. do pobliskich Gumbet czy Yahsi. Można tu znaleźć niejedną piaszczysto-żwirkową plażę „zatopioną” pośród zielonych wzgórz. Ciepła woda zachęca do kąpieli starszych i młodszych!

Klimatyczne orientalne bazary

Chcesz w trakcie wycieczki do Turcji kupić wyjątkowe pamiątki albo przekonać się na własne oczy o jakości tutejszych wyrobów ze skóry czy z bawełny? Koniecznie wybierz się na bazar w Bodrum albo we wspomnianym już Turgutreis. Wizyta to szansa na potargowanie się z sympatycznymi sprzedawcami i znalezienie wyjątkowych przedmiotów, które staną się pamiątkami na lata.

Jak widzisz, Bodrum to turecki kurort, w którym można się zakochać. Czy to właśnie tu wybierzesz się w wakacje?

 

 

 

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie