Jak wybrać dobre ubezpieczenie podróżne?

Maciej Piwowski
25.08.2023

Musisz zmierzyć się z wyborem ubezpieczenia podróżnego? Nie wiesz, jak zrobić to dobrze? Nasz tekst może dostarczyć Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Ubezpieczenie podróżne – kiedy się przydaje? 

Ubezpieczenie podróżne to rodzaj polisy dobrowolnej, które można wykupić w towarzystwie ubezpieczeniowym, by cieszyć się bezpieczeństwem w czasie wyjazdu. Powinno być to dla nas bardzo ważne, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy za granicę, ponieważ tam nasze ubezpieczenie zdrowotne nie zadziała.

Owszem możemy przed wyjazdem wyrobić kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale musimy pamiętać, że ona zapewnia dostęp wyłącznie do podstawowej opieki medycznej na zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju. Jeśli okaże się, że będziemy potrzebowali usługi medycznej, która jest płatna, to koszty z tym związane, zostaną przerzucone na nas. Mogą one być naprawdę wysokie, więc lepiej nie ryzykować i wcześniej pomyśleć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. 

Na pewno polisę na wakację (https://wakacyjnapolisa.pl/) powinniśmy wykupić, gdy podróżujemy sami, z drugą połówką, czy nawet z całą rodziną. Wyjazd ze znajomymi także zachęca do tego, by odpowiednio się zabezpieczyć, zwłaszcza jeśli planujemy na wakacjach aktywnie spędzać czas i uprawiać sporty wodne lub wysokiego ryzyka 

Ubezpieczenie podróżne – jak wybrać dobrą polisę?

Wybór polisy podróżnej może stanowić największe wyzwanie dla osób, które muszą zmierzyć się z tym zadaniem po raz pierwszy. Są jednak pewne kwestie, na które wystarczy zwrócić uwagę, a wybór przebiegnie znacznie sprawniej. Przede wszystkim mowa tutaj o pokryciu kosztów leczenia. Wybierając dla siebie polisę na wakacje, powinniśmy zadbać, by suma kosztów leczenia była na optymalnym poziomie. Wyjeżdżając do krajów Europy najlepiej brać pod uwagę oferty, gdzie suma gwarantowana nie jest niższa niż 30 tysięcy euro. Z kolei planując podróż do innych krajów świata, powinniśmy dopasować kwotę do wysokości kosztów leczenia.

Mimo wszystko na pewno nie powinna być niższa, niż 50 tysięcy euro i obejmować różne usługi, zaczynając od drobnej pomocy medycznej, po transport, specjalistyczne zabiegi, a na hospitalizacji i rehabilitacji kończąc. Co więcej, wybierając polisę turystyczną, warto sprawdzić, czy obejmuje NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ponieważ jeśli podczas wakacji dojdzie do zdarzenia, w którym ucierpi nasze zdrowie, to będziemy mogli liczyć na wypłatę odszkodowania lub rekompensatę za poniesione straty i ból. Bardzo przydatną opcją jest również ubezpieczenie OC, ponieważ zwiększa naszą ochronę w sytuacjach, gdy doprowadzimy do szkody osób trzecich. Jeśli poszkodowany będzie domagał się odszkodowania, to jego wypłatą zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowego.

Kolejną ważną kwestią pozostaje też ochrona bagażu, zwłaszcza gdy podróżujemy pociągiem lub samolotem. Wiadomo, że czasami wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do uszkodzenia, czy nawet zgubienia bagażu i jeśli dosięgnie nas taka sytuacja, to polisa z odpowiednim rozszerzeniem ochroni nas przed tego typu sytuacjami, ponieważ będziemy mogli dochodzić odszkodowania. Planując też uprawianie sportów ekstremalnych, czy nawet sportów wodnych powinniśmy pomyśleć o wykupieniu dodatkowych opcji.

Podobnie zresztą, jak w przypadku schorzeń przewlekłych, ponieważ jeśli w czasie wyjazdu stan naszego zdrowia się pogorszy, to ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia. Dlatego lepiej nie ryzykować i od razu sięgnąć po polisę, która zawiera klauzulę chorób przewlekłych.

Wybór dobrego ubezpieczenia podróżnego – o czym jeszcze pamiętać?

Przy wyborze dobrej polisy podróżnej, warto też sprawdzić, kto nam ją oferuje. Ogólnie do swojej dyspozycji mamy wiele różnych towarzystw ubezpieczeniowych, ale każde z nich może oferować nam zupełnie inną jakość obsługi. I tak choć na rynku nie brakuje profesjonalnych ubezpieczycieli, to działają również tacy, których po prostu lepiej się wystrzegać. Na pewno nie będziemy mieli powodów do zmartwień, gdy wybór padnie na najlepsze towarzystwa ubezpieczeniowe, ponieważ to one kładą nacisk na to, by sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Przekłada się to na wysoką jakość usług, czy nawet na możliwość dostosowania polisy podróżnej do rodzaju wyjazdu.

Co więcej, to profesjonalne towarzystwo ubezpieczeniowe wspiera klientów przy samym wyborze, co bywa nieocenione, gdy nie wiemy, jaka polisa będzie dla nas odpowiednia. Najlepsze towarzystwa ubezpieczeniowe można poznać po stażu na rynku, czy nawet po nieposzlakowanej opinii wśród klientów. Jeśli zatem nie będziemy pewni swojemu wyboru, to zawsze możemy zebrać kilka dodatkowych informacji i w tym zadaniu pomoże nam Internet, zwłaszcza serwisy, na których klienci chętnie dzielą się opiniami o towarzystwach ubezpieczeniowych.

Do takich miejsc możemy zaliczyć tematyczne blogi internetowe, media społecznościowe, czy nawet serwisy branżowe. Nawet na zbieraniu opinii nie musimy spędzać dużo czasu, bo już kilka z nich nam wystarczy, by wyrobić własne zdanie.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie