Bułgaria na wakacje, najlepsze miejsca na urlop

Antoni Kwapisz
29.09.2023

Bułgaria to państwo, które znajduje się w południowo-wschodniej Europie - na Bałkanach. Kraj ten słynie z walorów wypoczynkowych - piękne krajobrazy i szerokie plaże nad Morzem Czarnym przyciągają turystów. Bułgaria to jednak nie tylko plaże - to również kraj pełen ciekawych zabytków.

Warto wiedzieć, że większość tego kraju to tereny wyżynne i górskie. Występuje też tam wiele lasów.

Wakacje w Bułgarii to świetna opcja dla każdego - miejsce to gwarantuje moc atrakcji i niezapomniane wspomnienia.

Dla osób, które nie przepadają za tłumami, polecane są pory nieco przed lub po sezonie.

W niniejszym artykule przedstawimy najciekawsze miejscowości, a także omówimy ceny hoteli w Bułagarii.

Sofia

Sofia to stolica kraju. Jeśli planujemy wczasy w Bułgarii, warto dotrzeć właśnie tam. To przepiękne wielokulturowe miasto z bardzo bogatą historią. Ruiny i wspaniałe zabytki to jest to, co charakteryzuje Sofię.

Będąc w Sofii, udać się należy do licznych pięknych cerkwi: do Cerkwi Świętej Sofii (gdzie znajduje się też podziemne muzeum i nekropolia), do Cerkwi Św. Jerzego oraz do Cerkwi Boyana. Warto wiedzieć, że ta ostatnia wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Sofii znajdują się wspaniałe muzea i galerie sztuki - koniecznie trzeba je odwiedzić. Polecane są Narodowe Muzeum Historii, Narodowa Galeria Sztuki czy Muzeum Sztuki Socjalistycznej.

Z Sofii można się udać na Górę Witosza, która sięga 2000 m.n.p.m. Roztacza się z niej cudowny widok na lasy i jeziora.

Sofia to miasto, w którym z pewnością się zakochasz i będziesz chciał tu jeszcze kiedyś powrócić.

Warna

Warna zwana jest morską stolicą Bułgarii. Jest to duże miasto, które w sezonie po prostu tętni życiem - dzieją się tu przeróżne koncerty, festiwale, występy. Można tam wpaść na festiwal jazzowy czy festiwal folklorystyczny. Jest wiele nadmorskich restauracji i barów. W Warnie zobaczyć również można Ogród Morski, Operę Barokową oraz Łaźnie Rzymskie.

Veliko Tarnovo

Veliko Tarnovo to malownicze miasteczko w środkowej części Bułgarii. Znajduje się tam bardzo znana Twierdza Tsarevets, do której ciągną turyści. Kiedyś ta miejscowość była domem lokalnych władców - nosi ona więc przydomek: miasto carów.

Wzgórza tej miejscowości i umieszczone na nich tradycyjne domki oczarują każdego. W Veliko Tarnovo znajduje się wiele pięknych kościołów. Będąc tam, warto odwiedzić Klasztor Przemienienia Pańskiego - robi on naprawdę ogromne wrażenie.

Nesebar

W Nesebarze znajdują się cudowne plaże. Miasto słynie też z niesamowitych ruin. Nesebar to miasto, w którym czuć powiew historii. Nie bez powodu miasto to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W tym starożytnym mieście znaleźć można wiele kościołów, są one niestety często w ruinie, ale i tak warto je zobaczyć.

W Nesebarze znajduje się niezwykle popularna plaża zwana Słonecznym Brzegiem.

Plovdiv

Plovdiv to wspaniale utrzymane, starożytne miasto. Położone jest ono w południowej Bułgarii. Tu historia Bułgarii uwidacznia się znakomicie. Było to kiedyś jedno z głównych miast Imperium Rzymskiego. W Plovdivie znajduje się imponujący Amfiteatr Rzymski, na którym wciąż odgrywane są widowiska. W mieście tym mieści się także Stadion Rzymski, a także Forum.

Spacer po Starym Mieście to wspaniałe przeżycie - wzrok przyciągają barwne domy. Urok tego miejsca zdecydowanie porywa.

Riwiera Turecka

Będąc w Bułagrii, można się też wybrać nieco dalej i pojechać do Turcji. Riwiera Turecka to cudowne miejsce do odpoczynku - znajduje się tam wiele pięknych plaż i wspaniałych miast, takich jak Alanya, Belek czy Kemer. Riwiera Turecka leży nad dwoma morzami: Śródziemnym i Egejskim. Jest to niezwykle popularny ze względu na swoje walory region.

Noclegi w Bułgarii

Hotele w Bułgarii nie są bardzo drogie. Pojedyncze łóżko na jedną noc w Sofii znaleźć już można od nieco ponad stu złotych. Przeciętna cena waha się w okolicach dwustu złotych, choć są też oczywiście dużo droższe oferty. Dotyczy to zarówno łóżek w pokojach wieloosobowych jak i w jednoosobowych. W miejscowościach turystycznych, np. w Plovdivie ceny będą nieco wyższe - choć także można tam znaleźć oferty za nieco ponad sto złotych, a standardowo za noc zapłacimy ok. dwustu złotych. Noclegi w Bułgarii nie są więc szczególnie drogie. Wiadomo jednak, że jeśli zależy nam na wysokim komforcie, warto wybierać te droższe oferty.

Podsumowanie

Wczasy w Bułgarii to wielość niezapomnianych przygód. Cudowne plaże, piękne górzyste tereny, a także wielość zabytków przyciąga co roku licznych turystów. W wielu miastach Bułgarii czuć klimat starożytnego świata. Bez wątpienia warto wybrać się na wakacje w Bułgarii - mało kto nie zakocha się w tym przepięknym, historycznym kraju. Noclegi w Bułgarii znaleźć można w całkiem korzystnych cenach, zwłaszcza poza sezonem.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie