5 nieoczywistych greckich wysp na letnie wakacje. Sprawdź, czy je znasz!

Maciej Piwowski
15.03.2023

Grecja to od lat jeden z ulubionych kierunków Polaków na wakacje. Największe spośród ok. 6000 wysp i ich atrakcje są dobrze znane turystom. A jak jest z mniejszymi, mniej oczywistymi wyspami? One również są idealnymi kierunkami, by spędzić tu letni urlop. Sporady, Wyspy Egejskie, a może Cyklady – który archipelag będzie Ci najbliższy w tym roku?

Greckie wyspy – które najlepsze na wakacje?

Grecja słynie ze swoich pięknych i różnorodnych wysp. Według szacunków Greckiej Organizacji Turystycznej jest ich aż 6 000! Spośród wszystkich tych wysp i wysepek, tylko 227 jest zamieszkanych, ale aż na 174 z nich mieszka mniej niż 1 000 osób.

Ogromna liczba greckich wysp oznacza, że każde wakacje do końca życia możesz spędzać w Grecji i za każdym razem wybierać inną wyspę. Czy to nie wspaniale? Każda z nich wyróżnia się czymś innym – jedna ma szerokie i piaszczyste plaże, inna malutkie żwirowe zatoczki otoczone lasami, jeszcze inna tętni życiem, a kolejna jest cicha i spokojna. 

Znajdują się ona aż na 3 morzach: Egejskim, Jońskim i Śródziemnym. Największą pod względem powierzchni i liczby mieszkańców grecką wyspą jest Kreta, ale w czołówce najbardziej znanych towarzyszą jej jeszcze Rodos, Zakynthos, Santorini i Korfu. Na większość z nich dotrzesz samolotem lub statkiem, a jeśli chcesz poznać oferty najlepszych hoteli, sprawdź propozycje wakacyjnych wyjazdów na wyspy greckie w ITACE.

Kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie wysp greckich?

Najwyższe temperatury w Grecji występują latem – w lipcu i sierpniu. Wtedy słupki rtęci wskazują tu ok. 32 kresek. Świetnym czasem na urlop tutaj jest także czerwiec i wrzesień. Możesz wtedy liczyć na ok. 28 st. C. Jeśli chcesz głównie zwiedzać i ok. 25 st. C to dla Ciebie wystarczająca temperatura powietrza, możesz też wybrać greckie wyspy w maju lub październiku. 

5 nieoczywistych greckich wysp idealnych na urlop

Duże wyspy z doskonale rozwiniętą infrastrukturą hotelową są doskonale znane turystom na całym świecie. A co z pozostałymi greckimi wyspami? Poniżej znajdziesz zestawienie pięciu tych, które być może nie są najpopularniejsze, ale zachwycają swoim pięknem i są idealne na letni urlop. 

Chios

Świetne miejsce, by lepiej zrozumieć, czym jest greckie “siga-siga”. Wyspa ta położona jest na Morzu Egejskim, niedaleko wybrzeży Turcji. Jej znakiem rozpoznawczym jest pozyskiwany w południowej części wyspy mastyks, zwany „łzami Chios”. To aromatyczna żywica pozyskiwana z drzewa pistacji kleistej. Wykorzystuje się ją do produkcji likieru Mastichato, a także deserów, napojów orzeźwiających, słodyczy czy lodów. Inne znaki rozpoznawcze tej wyspy to piaszczyste plaże, wzgórza pokryte oliwnymi gajami i kontrastująca z tymi obrazkami, wulkaniczna północ. To doskonałe miejsce dla miłośników słodkiego nicnierobienia na plaży, sportów wodnych oraz pięknych zdjęć, bo na wyspie znajdują się urokliwe, zbudowane z kamienia wiatraki.

Lesbos

Ta wyspa to ojczyzna narodowego trunku Grecji, czyli anyżowego ouzo. Turyści powinni tu przybyć dla antycznych zabytków i kąpieli w gorących źródłach oraz naturalnych łaźniach. Odkrywcy i osoby aktywne powinny się wybrać do Skamieniałego Lasu, czyli geoparku, w którym można zobaczyć skamieniałe w wyniku działania pyłów wulkanicznych drzewa sekwoi.

Mykonos

Znana wśród celebrytów z całego świata, urzekająca białą zabudową z niebieskimi okiennicami i bujnymi, kolorowymi roślinami, które tworzą idealny, instagramowy krajobraz. Należąca do Cyklad wyspa Mykonos nie bez powodu nazywana jest “grecką Ibizą” – miłośnicy intensywnego życia nocnego będą zachwyceni tutejszymi klubami i dyskotekami. Ci, którzy wolą spokojny odpoczynek w słońcu, mogą skorzystać z jednych z najlepszych plaż w całej Grecji. Pary powinny wybrać się do miejscowości Hora z zabudową z czerwonymi dachami, romantycznymi uliczkami, którymi spacerują pelikany.

Samos

To jedna z najbardziej zielonych wysp w całej Grecji. Oprócz wspaniałych krajobrazów – połączenia zieleni gajów oliwnych, złotego koloru plaż i błękitu Morza Egejskiego, zachwyca mnóstwem zabytków. Znajdują się tu m.in. starożytny podziemny akwedukt Eupalinosa, który uważany jest za antyczny cud, wpisane na listę UNESCO ruiny świątyni Hery oraz Vithi – miasteczko z urokliwymi, krętymi uliczkami i piękną starówką. Dodatkowym atutem tej greckiej wyspy jest fakt, że znajduje się bardzo blisko wybrzeża Turcji, niedaleko Kusadasi.

Skiathos

To najbardziej tajemnicza z wymienionych wysp. Leży w archipelagu Sporadów i przez tych, którzy już ja odwiedzili, nazywana jest rajem na ziemi. Nie bez przyczyny, bo Skiathos oczarowuje pocztówkowymi plażami (jest ich tu ok. 60!), w tym słynną Koukounarias, ciszą i spokojem. Miłośnicy historii powinni odwiedzić miejsce, w którym powstała pierwsza grecka flaga – klasztor Evangelistria, a aktywnych zainteresują tutejsze jaskinie. Romantyczne chwile i malownicze widoki zapewni zatoczkowa plaża Lalaria. Tych, którzy chcą odkrywać Grecję śladami „Mamma Mia!”, z pewnością ucieszy fakt, że to właśnie Skiathos była tłem dla tego słynnego musicalu.

To jak, którą z tych nieoczywistych, ale zachwycających greckich wysp wybierzesz na tegoroczne wakacje? Zastanawiaj się szybko – my nie mamy wątpliwości, że wkrótce staną się one prawdziwymi urlopowymi hitami!

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.