Wybieramy dobry hotel – 6 kryteriów mniej oczywistych niż gwiazdki i cena

Piotr Kowalczyk
17.01.2016

Z hoteli na całym świecie codziennie korzystają miliony ludzi. Część z nich wybiera dany obiekt bardzo przypadkowo, część przed podjęciem decyzji skrupulatnie bada wcześniej ofertę i jakość usług. Kluczowymi i dość uniwersalnymi kryteriami są oczywiście cena i standard obiektu określony liczbą przyznanych mu gwiazdek. To jednak nie wszystko. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybieramy dobry hotel, to musimy zwrócić uwagę na jeszcze przynajmniej 6 ważnych elementów.

  1. Lokalizacja – bardzo ważna kwestia, o której zapominamy przede wszystkim planując pobyt w obcym mieście. Hotele wysokiej klasy zwykle są zlokalizowane w centrach miast, ale nie zawsze. Bywa, że obiekt mieści się np. na osiedlu atrakcyjnym z punktu widzenia interesów biznesowych, ale niekoniecznie turystycznych. Tak jest chociażby z warszawską Wolą. Wybierając lokalizację musimy wiedzieć, na czym nam zależy. Jeśli chcemy zwiedzać, wówczas lepiej jest dopłacić za pobyt w hotelu blisko centrum niż później wydawać pieniądze na taksówki. Sprawdźmy też, czy obiekt nie znajduje się przy ruchliwej ulicy (może być głośno).
  2. Śniadanie – optymalnie jest wybrać ofertę noclegu ze śniadaniem, bo wówczas oszczędzamy mnóstwo czasu i pieniędzy, mamy zapewniony najważniejszy posiłek w ciągu dnia i nie musimy szukać restauracji oferującej śniadania. Często jest tak, że z pozoru atrakcyjna oferta pobytu nie zawiera śniadania – jego dokupienie na miejscu może wiązać się z dużym wydatkiem i zniweczyć pozorną oszczędność.
  3. Usługi dodatkowe – zwracajmy uwagę na to, czy hotel zapewnia nam możliwość przechowania bagażu (często jest to usługa płatna), czy posiada własną pralnię, restaurację, siłownię. Są to wszystko elementy podnoszące komfort pobytu.
  4. Warunki zameldowania i wymeldowania – z pozoru bardzo dobra oferta może okazać się nieco naciągana, jeśli okaże się, że hotel umożliwia zameldowanie się dopiero o 15, a opuścić pokój każe już o 10. Wówczas tak naprawdę otrzymujemy mniej niż dobę pobytu. Zwróćmy na to uwagę, aby nie mieć problemu po przyjeździe i nie musieć później błyskawicznie się pakować.
  5. Dojazd do hotelu -  przed dokonaniem wyboru koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy hotel jest dobrze skomunikowany z lotniskiem lub dworcem. Może się bowiem okazać, że dojazd do niego będzie bardzo kosztowny (tylko taksówka). Jeśli obiekt znajduje się daleko od miejsca naszego przyjazdu, to nie skreślajmy go od razu – poszukajmy informacji, czy hotel nie zapewnia swoim gościom darmowego transportu z i na lotnisko. To bardzo przydatna usługa.
  6. Warunki płatności – jeśli rezerwujemy hotel przez pośrednika (np. portal rezerwacyjny), to sprawdźmy, w jaki sposób zostaniemy obciążeni opłatą za pobyt. Hotele czasami żądają podania danych karty kredytowej, co nie dla wszystkich będzie komfortowe (szczególnie dla tych, którzy karty nie mają). Sprawdźmy również, czy hotel umożliwia płatność na miejscu zwykłą kartą płatniczą.  Jeśli w grę wchodzi tylko gotówka, to może to być problematyczne – będziemy musieli poszukać bankomatu lub odłożyć pewną sumę, co nie jest bezpieczne. Dobrej klasy hotel na pewno posiada terminal płatniczy i nie robi problemów z uiszczeniem opłaty w taki właśnie sposób. 

Zwracając uwagę na te elementy oferty danego obiektu możemy być niemal pewni, że wybieramy dobry hotel, który spełni nasze oczekiwania. Niemal, bo przecież wszystko zależy od tego, czy rzeczywistość zastana na miejscu pokryje się z tą przedstawioną w sieci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie