Wesele w hotelu – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Krzysztof Jagielski
04.07.2016

Hotele są bardzo popularnymi miejscami organizacji wesel. Zwykle dysponują sporą salą, restauracją, dużym parkingiem, są atrakcyjnie położone, a do tego można w nich od razu wynająć pokoje dla gości, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Na co jednak zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy, aby dokonać naprawdę dobrego wyboru? Oto 5 bardzo ważnych szczegółów.

  1. Czy hotel dysponuje własną restauracją? - w większości hoteli organizujących wesela jest to standard, ale i tak warto się o tym upewnić. Jeśli hotel nie ma własnej restauracji, to będzie korzystać z cateringu. Niekoniecznie jest to zły scenariusz dla nowożeńców i ich gości, choć z drugiej strony znacznie ogranicza to pole manewru w zakresie wyboru potraw i dodatków. Brak restauracji oznacza też, że hotel nie jest szczególnie rozchwytywany, co powinno dać do myślenia.
  2. Wielkość sali – warto ją ocenić we własnym zakresie, ale także zdać się na doświadczenie hotelu. Manager na pewno wie, ile osób z reguły bawi się na danej sali. W przypadku skromnego wesela sala nie powinna zbyt duża, bo goście nie będą się integrować. Z kolei zbyt mała sala jest niewygodna, szybko też robi się w niej duszno.
  3. Dekoracje – w umowie z hotelem koniecznie musi być zawarta informacja o obowiązkach obiektu w zakresie przygotowania sali weselnej. Trzeba dokładnie określić, czy hotel w danej cenie gwarantuje strojenie, balony, pokrowce na krzesła itd. Czasami dochodzi na tym tle do poważnych nieporozumień.
  4. Lokalizacja – hotel na odludziu wygląda romantycznie, ale czy na pewno będzie to dobry wybór, jeśli jest znacznie oddalony od kościoła/urzędu stanu cywilnego? Goście po uroczystości są głodni i chcą szybko zasiąść przy stołach. Nie warto zmuszać ich do pokonywania np. 50 kilometrów po nierównej drodze. Hotele w centrach miast są bardziej prestiżowe, ale z kolei zwykle jest w nich problem z parkingiem. W grę wchodzą też znacznie wyższe koszty wynajmu sali. Trzeba tu więc znaleźć złoty środek.
  5. Koszty – wesele w hotelu może być bardzo opłacalne, jeśli zdecydujemy się na kompleksową usługę, włącznie z wynajmem pokoi. Zwykle hotele oferują wówczas atrakcyjne zniżki dla gości weselnych i darmowy pokój dla Młodej Pary. W sytuacji, gdyby wesele miało się odbyć w restauracji A, a noclegi dla gości zostałyby zarezerwowane w hotelu B, sumaryczne koszty z pewnością będą wyższe. Nie mówiąc już o komforcie, jaki daje możliwość pójścia do pokoju znajdującego się kilkanaście metrów od sali weselnej.

Wesele w hotelu to przede wszystkim wygoda i wysoki stopień pewność, że uroczystość przebiegnie zgodnie z założeniami i oczekiwaniami Pary Młodej. Nic dziwnego, że jest to coraz popularniejsze rozwiązanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie