Rezerwujesz hotel? Sprawdź, co jest wliczone w cenę pobytu!

Maciej Piwowski
06.06.2018

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby dokonujące samodzielnej rezerwacji pokoju hotelowego, jest niezbyt uważne czytanie opisu oferty. Stąd później biorą się nieporozumienia, nieprzyjemne sytuacje na miejscu i zdziwienie wysokością rachunku. Faktem jest, że niektóre hotele bardzo lakonicznie opisują składniki swojej oferty, nie wyjaśniając wprost, co właściwie jest wliczone w cenę pobytu. Musisz się tego dowiedzieć we własnym zakresie.

Nie zgaduj. Lepiej zapytaj

To że w hotelu X, w którym spędziłeś przyjemny weekend w ubiegłym roku, w cenę pobytu było wliczone śniadanie, wcale nie oznacza, że identycznie będzie w hotelu Y, do którego wybierasz się tym razem. Takie szczegóły trzeba ustalić jeszcze przed złożeniem rezerwacji. Można w ten sposób uniknąć srogiego rozczarowania.

Jeśli w opisie pokoju nie ma żadnej wzmianki o tym, że cena zawiera śniadanie, to możesz w ciemno założyć, że za posiłek trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Mimo wszystko warto o to dopytać – wystarczy wysłać maila do recepcji.

Rada

Z reguły najbardziej szczegółowe opisy ofert charakteryzują internetowych pośredników. Korzystając z ich usług możesz dość łatwo ustalić, co właściwie zawiera cena pobytu.

Problem nie tylko ze śniadaniami

O ile kwestię ewentualnej dopłaty do śniadania można jeszcze jakoś przeżyć, o tyle inne dodatkowe koszty mogą naprawdę nieźle zaskoczyć gościa i nadwyrężyć jego urlopowy budżet. Zdarza się, że hotel np. nie informuje w opisie oferty o obowiązkowej opłacie klimatycznej czy oczekiwanych napiwkach dla obsługi.

Na liście zaskakujących dopłat warto także umieścić koszt transportu z lotniska (to akurat powinno być dla każdego zrozumiałe), opłatę za korzystanie z klimatyzacji, częstszą wymianę ręczników, pobyt zwierząt domowych czy łóżeczko niemowlęce.

Gdy zsumujemy wszystkie te dopłaty może się nagle okazać, że początkowa cena rezerwacji wcale nie jest aż tak atrakcyjna, jak się wydawało. Wówczas lepiej będzie poszukać obiektu w zbliżonym standardzie, który oferuje nieco wyższą cenę za pokój, ale przynajmniej nie ukrywa innych kosztów.

Pamiętaj, że ostatecznie to w Twoim interesie jest ustalić, ile zapłacisz za pobyt w hotelu. Gdy już złożysz rezerwację i zameldujesz się na miejscu, powoływanie się na to, że opis wprowadził Cię w błąd, może być nieskuteczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie