Rezerwacja hotelu przez Internet – 6 rzeczy, na której musisz uważać

Andrzej Winnicki
22.02.2016

Internetowe wyszukiwarki i porównywarki cen hoteli praktycznie zmonopolizowały już rynek rezerwacji. Nic dziwnego – korzystanie z nich jest bardzo wygodne, szybkie, a często także dużo tańsze niż w przypadku składania rezerwacji bezpośrednio w obiekcie. Jak zawsze powinna nas jednak obowiązywać zasada ograniczonego zaufania. Czołowe serwisy rezerwacyjne oczywiście gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji, jednak czujność na pewno nie zaszkodzi. Jeśli czeka Cię rezerwacja hotelu przez Internet, to pamiętaj o 6 rzeczach, na które powinieneś koniecznie zwrócić uwagę.

  1. Sprawdź, z kim masz do czynienia – nie zawsze to, co wydaje się nam być serwisem pośredniczącym w rezerwacji hoteli, faktycznie nim jest. Łatwo się pomylić korzystając np. z porównywarki cen hoteli, która tylko odsyła na strony właściwych pośredników. W przypadku problemów z realizacją rezerwacji będziesz mieć wówczas kłopot z dochodzeniem, kto tak naprawdę zawinił. Zawsze staraj się więc dokładnie przeczytać regulamin operatora strony i sprawdzić, czy rezerwacja odbywa się za jej pośrednictwem, czy też firm zewnętrznych.
  2. Korzystaj wyłącznie ze stron szyfrowanych – oczywiście mamy tu namyśli etap składania rezerwacji. Pamiętaj, że dzielisz się swoimi danymi osobowymi, które są bardzo cenne dla różnych oszustów. Najczęściej podajesz też numer karty kredytowej, co już stanowi spore zagrożenie. Dlatego jeśli chcesz przeprowadzić cały proces online przez pośrednika, zawsze sprawdzaj, czy strona jest szyfrowana (charakterystyczna kłódka) i czy jest chroniona certyfikatem SSL.
  3. Jeśli możesz skorzystaj z opcji zapłaty na miejscu – jest to opcja zdecydowanie najbezpieczniejsza, bo nie wymusza na Tobie podawania danych karty kredytowej. Wówczas nie musisz się obawiać kradzieży środków. Niestety, portale pośredniczące w rezerwacjach, jak i same hotele, najczęściej najlepsze ceny oferują dla rezerwacji potwierdzanych kartą kredytową. Czasami jednak nie warto łasić się na kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych oszczędności.
  4. Wybieraj oferty z bezpłatnym odwołaniem rezerwacji – szczególnie wtedy, gdy do Twojego wyjazdu zostało jeszcze sporo czasu. W życiu mogą się przytrafić różne sytuacje, na które warto być przygotowanym. Jeśli nie będziesz mógł wyjechać, to wybranie oferty z taką opcją uchroni Cię przed koniecznością opłacenia np. pierwszej nocy.
  5. Sprawdź opinie o hotelu na innych portalach – portale pośredniczące w rezerwacji hoteli dbają o to, aby klienci widzieli najlepsze możliwe opinie o hotelach znajdujących się w ich bazie. Dlatego właśnie zawsze warto poszukać opinii na alternatywnych portalach, chociażby najpopularniejszym TripAdvisor. Może się okazać, że wspaniały obiekt jest w rzeczywistości ruiną. Poświęć kilka chwil, a unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki na miejscu.
  6. Zapisz wszystkie informacje na temat rezerwacji – większość czołowych portali rezerwacyjnych umożliwia już wysłanie powiadomienia na telefon klienta (niektóre mają nawet aplikacje mobilne do tego celu). Jeśli wybrany przez Ciebie portal tego nie przewiduje, zawsze we własnym zakresie spisz i wydrukuj wszystkie szczegóły złożonej rezerwacji. Miej je przy sobie podczas meldowania się w hotelu, aby uniknąć standardowej sytuacji pt. „Nie mam pana rezerwacji w systemie”.

Nie ma co demonizować – korzystanie z portali rezerwacyjnych hoteli jest względnie bezpieczne, a jedyne ryzyko pojawia się w odniesieniu do danych osobowych i ewentualnie danych karty kredytowej klienta. Jeśli będziesz pamiętać o powyższych zasadach, z pewnością nie spotka Cię nic złego. Pamiętaj – zdrowy rozsądek w Internecie ma podwójne znaczenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie