Preautoryzacja karty kredytowej w hotelu – na czym to polega?

Mariusz Siwko
18.08.2017

W XXI wieku osobiste rezerwowanie pobytu w hotelu połączone z płatnością przelewem należy do rzadkości. Szybciej, taniej i bezpieczniej jest skorzystać z innych narzędzi, wśród których szczególne miejsce zajmuje preautoryzacja karty kredytowej. Hotel ma obowiązek poinformować gościa o zamiarze przeprowadzenia preautoryzacji, jednak dla wielu osób brzmi to co najmniej podejrzanie. Czy jest się czego bać? Na czym polega preautoryzacja karty kredytowej w hotelu?

To tylko tak źle brzmi

Nazwa tego procesu rzeczywiście może budzić nieprzyjemne skojarzenia, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy wiele osób obawia się o bezpieczeństwo swoich danych osobowych i pieniędzy. Na szczęście preautoryzacja karty kredytowej jest standardową czynnością polegającą na zweryfikowaniu, czy gość posiada na karcie środki niezbędne do opłacenia pobytu w hotelu.

Ta procedura jest absolutną normą w Stanach Zjednoczonych, gdzie kartą kredytową płaci się dosłownie za wszystko i jest ona traktowana niemal jak dowód tożsamości klienta. W Europie bywa z tym różnie, jednak większość hoteli sięga po ten sposób weryfikacji.

Preautoryzacja polega na czasowym zablokowaniu środków na karcie, które wystarczą na pokrycie kosztów pobytu gościa. Taka blokada jest zdejmowana najczęściej po 7 dniach. Trzeba pamiętać, że konto nie zostaje w takiej sytuacji obciążone, a więc posiadacz karty nie musi spłacać zadłużenia wobec banku.

Po co właściwie to wszystko?

Preautoryzacja karty jest dla hotelu jedynym w 100% skutecznym zabezpieczeniem na wypadek, gdyby gość jednak się rozmyślił, nie skorzystał z pobytu, ale jednocześnie „zapomniał” o tym wcześniej poinformować. W takiej sytuacji hotel ma wszelkie środki (numer karty kredytowej), aby obciążyć gościa za pierwszą noc pobytu.

Pamiętaj!

Zawsze dopytaj, czy hotel zamierza jedynie preautoryzować kartę, czy też pobrać przedpłatę za pobyt.

Na to drugie rozwiązanie musi zostać wyrażona Twoja zgoda – najczęściej płatność i tak trzeba potwierdzić kodem weryfikacyjnym, który przyjdzie na Twój telefon.

Nie masz karty kredytowej? Skorzystaj z innej możliwości

Oczywiście nie każdy musi mieć kartę kredytową, choć osobom podróżującym bardzo ułatwia ona życie. Jeśli nie posiadasz „kredytówki”, możesz mieć ograniczone możliwości w zakresie sprawnego zarezerwowania pobytu w hotelu, szczególnie poza granicami Polski.

W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z portalu pośredniczącego, który umożliwia dokonanie rezerwacji bez preautoryzacji karty kredytowej. Wówczas najczęściej niezbędne będzie jednak przelanie zaliczki za pobyt, co może być bardzo drogim rozwiązaniem (podwójne przewalutowanie w przypadku hotelu w kraju spoza strefy euro lub dolara amerykańskiego).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.