Poznaj rodzaje pokoi hotelowych i wybierz najlepszy dla siebie

Maciej Piwowski
19.06.2017

Chcąc zarezerwować hotel, szczególnie za granicą, podróżni często mają problem z wybraniem odpowiedniego rodzaju pokoju. W branży funkcjonują standardowe określenia ze względu na maksymalną liczbę gości, a przede wszystkim układ łóżek. Nie wszyscy jednak potrafią się w tym odnaleźć, stąd później biorą się nieprzyjemne czy zaskakujące sytuacje. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj rodzaje pokoi hotelowych, które najczęściej pojawiają się w opisach obiektów.

Single room

W Polsce często można się spotkać z określeniem „jedynka”, a za granicą hotele czasami używają skrótu SGL. Single room to oczywiście pokój dla jednego gościa, w którym znajduje się jedno pojedyncze łóżko. W zależności od standardu hotelu pokój może mieć powierzchnię od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych (zwykle do maksymalnie 15 m kw.).

Zgodnie z przyjętą zasadą w single room może zostać zameldowany tylko jeden gość i nie ma możliwości dostawki.

Twin room

Nazwa jest nieco myląca, ponieważ nie chodzi tutaj o pokój „dla bliźniaków”, ale o bliźniacze łóżka. Po prostu w takim pokoju znajdują się dwa osobne łóżka pojedyncze o takiej samej wielkości, najczęściej ustawione obok siebie, z możliwością ich dostawienia.

W pokoju mogą zostać zameldowane dwie osoby dorosłe, czasami także dziecko, które śpi w łóżku z rodzicem. Twin room jest przeznaczony przede wszystkim dla osób ze sobą niespokrewnionych, które chcą zamieszkać w jednym pokoju, ale spać w osobnych łóżkach.

Uwaga!

W niektórych hotelach mianem „twin room” określane są także pokoje wieloosobowe, w których znajduje się więcej łóżek, ale ustawionych parzyście. 

Czasami można również spotkać się z określeniem „twin for solo use” - oznacza to, że choć w pokoju znajdują się dwa łóżka pojedyncze, to jest on przeznaczony dla tylko jednego gościa.

Double room

W Polsce nazywany po prostu „dwójką”, a za granicą można także spotkać skrót DBL. Jest to klasyczny pokój dwuosobowy, w którym znajduje się łóżko małżeńskie. Najczęściej wybierają go pary, czasami także rodzice z małym dzieckiem, które będzie spać razem z nimi w jednym łóżku.

Uwaga!

W hotelach w Stanach Zjednoczonych w double room bardzo często znajdują się dwa łóżka dwuosobowe.

Triple room i quad room

Nie ma żadnego zaskoczenia. Jest to pokój przeznaczony dla trzech osób, w którym znajdują się trzy pojedyncze łóżka. Często z takiej opcji korzystają rodzice podróżujący ze starszym dzieckiem, które musi już spać w osobnym łóżku.

Quad room to natomiast pokój dla czterech osób, z czterema osobnymi łóżkami pojedynczymi. Także najchętniej wybierają go rodziny.

Dormitory

Jest to popularne określenie dla pokoju wieloosobowego, w którym może jednorazowo spać nawet 8-10 gości i więcej. Najczęściej takie pokoje spotyka się w hostelach i obiektach niższej klasy. Dużym atutem jest niska cena, a minusem brak intymności. W takich pokojach stosuje się również łóżka piętrowe.

Znając ten podział nie będziesz mieć już problemu z zarezerwowaniem pokoju spełniającego Twoje oczekiwania.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie