Poradnik dla gości. Na co zwracać uwagę wybierając konkretny hotel? 6 najważniejszych zasad

Andrzej Winnicki
06.12.2015

Temat-rzeka, ale wciąż pojawia się w internetowych dyskusjach na forach podróżniczych. Goście hotelowi teoretycznie wiedzą, jak wybrać dobry hotel, ale w praktyce mają problem z dokładnym określeniem swoich potrzeb – a to podstawowy warunek, aby zdecydować się na naprawdę najlepszą dla nas ofertę. Czy cena zawsze jest najważniejsza i stanowi wyznacznik jakości? Jakie usługi powinien oferować naprawdę dobry hotel? Wymieniamy dla Was 6 najważniejszych zasad, jakimi trzeba się kierować wybierając konkretny hotel. Zapraszamy.

  1. Opinie w Internecie – przed wybraniem konkretnego hotelu na pewno warto sprawdzić, co o jego standardzie sądzą inni. Pomocne będą tu opinie zamieszczane na dużych portalach rezerwacyjnych, jak chociażby Booking.com – zaletą tego serwisu jest fakt, że opinię może zostawić tylko gość, który faktycznie w danym hotelu się zatrzymał. Dużą bazę opinii ma też TripAdvisor, ale radzimy także podchodzić do zamieszczanych tam recenzji z pewną dozą nieufności. TripAdvisor przegrał już kilka spraw sądowych w związku z zamieszczaniem nieprawdziwych opinii.
  2. Sprawdź stronę internetową obiektu – jeśli hotel takowej nie posiada lub jest ona niechlujna i po prostu słaba, to może świadczyć o tym, że nie za bardzo dba o swój biznes. Strona powinna dobrze prezentować ofertę hotelu, zawierać zdjęcia pokoi i cennik. To uwiarygadnia ofertę.
  3. Bezpieczniej jest korzystać z sieci hotelowych – najlepsze hotele grupują się w sieci, aby zapewnić swoim gościom jednakowy standard na całym świecie. To trochę tak, jak z restauracjami McDonald's. Wszędzie możemy się spodziewać takiego samego smaku. Jeśli więc byliśmy zadowoleni z obsługi w hotelu np. Radisson Blu w Polsce, to możemy śmiało zaufać tej sieci także w Hiszpanii czy Skandynawii.
  4. Cena jest ważnym wyznacznikiem – nie jest to oczywiście reguła, bo są hotele bardzo drogie, które oferują niski standard, a są też takie względnie tanie, gdzie możemy liczyć na świetny pobyt. Generalnie jednak nie ma tu cudów – bardzo niska cena noclegu musi z czegoś wynikać, a najczęściej jest to po prostu słaby standard.
  5. Usługi dodatkowe – to kluczowy element oferty hotelu, który może decydować o tym, czy pobyt w konkretnym obiekcie będzie dla nas satysfakcjonujący. Sprawdźmy, czy hotel zapewnia np. siłownię (jeśli ćwiczymy), basen ze strefą SPA bezprzewodowy dostęp do Internetu, kącik biznesowy. Brak tych udogodnień może przecież być dla kogoś bardzo dotkliwy i wówczas nie pomoże nawet wysoki standard pokoju.
  6. Lokalizacja – koniecznie trzeba sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się dany hotel, szczególnie jeśli wybieramy się nieznanego nam miejsca. Warto przy tym korzystać np. z map Google. Wówczas łatwo określimy, czy stwierdzenie, że „hotel położony jest w centrum” ma pokrycie w rzeczywistości. Czasami bowiem rezerwując tańszy pokój faktycznie wydamy więcej, bo będziemy zmuszeni korzystać z taksówek, aby dotrzeć do najważniejszych atrakcji.

Właściwy wybór hotelu jest bardzo ważny dla naszego zadowolenia z pobytu. Często zdarza się przecież, że gość zostawia w Internecie niepochlebną opinię zwracają uwagę na niedogodności, których istnienie mógł bez trudu stwierdzić wcześniej, przed przyjazdem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie