Pokój ze śniadaniem czy bez? Klasyczny dylemat gościa hotelowego

Jerzy Biernacki
09.01.2019

Wybierając hotel zwracamy uwagę na wiele elementów oferty – przede wszystkim na cenę noclegu, lokalizację obiektu oraz opinie innych gości. Bardzo ważnym kryterium jest również opcja wyżywienia. Część gości niejako odruchowo decyduje się zarezerwować pokój hotelowy ze śniadaniem, jednak dla niektórych nie jest to tak oczywiste.

Kiedy warto zarezerwować pokój ze śniadaniem?

Zdecydowanie wtedy, gdy zamierzamy spędzić w hotelu co najmniej kilka dni i pobyt ma charakter typowo urlopowy. W takiej sytuacji nie ma sensu skazywać się na konieczność codziennego szukania restauracji czy baru serwującego śniadania. Zjedzenie najważniejszego posiłku w ciągu dnia w hotelu jest znacznie wygodniejsze i szybsze.

Z opcji śniadania warto również skorzystać wtedy, gdy pobyt w hotelu ma charakter tranzytowy. Jeśli gość rano rusza w dalszą podróż, to jedząc śniadanie w obiekcie zaoszczędzi trochę czasu. Nie będzie też musiał szukać niezdrowych przekąsek na lotnisku czy stacjach benzynowych.

Pokój ze śniadaniem to także najlepsze rozwiązanie dla osób podróżujących z małymi dziećmi. Taka opcja daje swobodę i pewność, że pociecha zje coś wartościowego.

A może jednak pokój bez śniadania?

To oczywiste, że z opcji śniadania powinny zrezygnować osoby, które z góry wiedzą, że i tak nie będą miały czasu, by zjeść posiłek w hotelu. Może to być związane chociażby z bardzo wczesnym wymeldowaniem (np. gość ma kolejny samolot o 7 rano, a więc musi opuścić pokój przed 5, natomiast śniadania w hotelu są serwowane od 6).

Dopłacać do śniadania w hotelu nie powinny też osoby będące na specyficznej diecie, chociażby alergicy. Co prawda w hotelach bardzo dobrej klasy zawsze serwowane są posiłki dla gości z najpopularniejszym uczuleniami, a nierzadko goście mogą też zgłaszać specjalne życzenia, ale znacznie częściej hotelowe kuchnie podają po prostu stały zestaw: jajecznica, nabiał, wędliny, parówki/kiełbaski, naleśniki etc. Lepiej więc nie ryzykować reakcji alergicznej.

Ostatnim kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, jest oczywiście cena. Jeśli śniadanie zostało już wliczone w koszt pobytu, gość ma czas, aby je zjeść i nie jest alergikiem, to oczywiście nierozsądnie byłoby z tego rezygnować.

Jeśli jednak hotel życzy sobie sporej dopłaty, to należy przeanalizować, czy jest ona adekwatna do jakości – warto to ustalić jeszcze przed zarezerwowaniem pokoju. Zdarza się, że śniadanie hotelowe jest tak drogie (50 złotych i więcej), że naprawdę lepszym rozwiązaniem będzie zjedzenie czegoś poza obiektem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie