Pobyt w hotelu z dzieckiem – co warto wiedzieć?

Mateusz Rąbalski
28.11.2017

Dzieci są mile widziane w większości hoteli. Jeśli jest inaczej, to obiekt ma obowiązek otwarcie o tym poinformować (istnieją hotele przeznaczone wyłącznie dla dorosłych gości). Dostępność dla dzieci nie oznacza jednak, że maluchy mogą robić w obiekcie, co im się żywnie podoba. Odpowiedzialność za odpowiednie zachowanie dzieci ponoszą oczywiście ich rodzice. Ci mogą także liczyć na szereg udogodnień.

Pobyt z niemowlęciem

W przypadku pobytu w hotelu z tak małym gościem warto uprzedzić obsługę obiektu o zapotrzebowaniu na łóżeczko niemowlęce. Nie powinno być z tym żadnego problemu, nawet w hotelach niższej klasy. Z reguły za pobyt niemowlęcia nie trzeba płacić – opłata za łóżeczko także nie powinna zostać pobrana. Zawsze jednak należy się o tym upewnić na etapie składania rezerwacji. Hotele informują o tym, czy pobierają opłaty za pobyt dzieci – w większości przypadków zwolnienie dotyczy maluchów do 3. roku życia.

W hotelach wyższej klasy rodzice mogą skorzystać z usług dodatkowych, wśród których znajduje się np. opieka wykwalifikowanej opiekunki czy dostęp do dyżurującego lekarza lub pielęgniarki. Jest to bardzo wygodne i jeśli tylko rodziców stać na pobyt w takim hotelu, warto poszukać obiektu gwarantującego tego typu usługi.

Pobyt ze starszym dzieckiem

W przypadku dzieci po 4. lub 5. roku życia (w zależności od regulaminu konkretnego hotelu) rodzice mogą liczyć na dużą zniżkę za pobyt – zwykle wynosi ona 50 lub 70 procent. Niektóre obiekty zaczynają pobierać opłaty dopiero przy pobycie dziecka po 12. roku życia. Może się zatem okazać, że rodzicom bardziej opłaci się zarezerwowanie noclegu w droższym hotelu, który jednak ma tak liberalną politykę wobec młodszych gości.

Zawsze na etapie rezerwacji należy się upewnić, czy hotel zapewnia dostawkę dla dziecka. W przypadku darmowego pobytu niemal pewne jest, że zaistnieje konieczność spania z pociechą w jednym łóżku, co może być bardzo niewygodne. Wówczas lepiej będzie dopłacić za dostawkę lub zarezerwować pokój trzyosobowy.

Planując pobyt w hotelu ze starszym dzieckiem warto sprawdzić, czy obiekt zapewnia jakieś atrakcje dla młodszych gości. Szczególnie pożądana będzie strefa basenowa, pokój zabaw, kącik gier. Nieodłącznym udogodnieniem jest także bezprzewodowy dostęp do Internetu w pokoju.

Pobyt z nastolatkiem

Większość hoteli pobiera pełną opłatę za pobyt dziecka po 12. roku życia (rzadziej po 16. roku życia), dlatego decydując się na rezerwację noclegu, należy także uwzględnić koszt zakwaterowania starszej pociechy. Warto tutaj nadmienić, że pomimo „poważnego” wieku, osoba niepełnoletnia nadal pozostaje pod nadzorem rodziców lub dorosłych opiekunów i to oni ponoszą pełną odpowiedzialność za jej zachowanie, a więc także za ewentualne zniszczenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.