Nie stać Cię na hotel? Sprawdź, gdzie tanio przenocować w obcym mieście

Piotr Kowalczyk
10.04.2017

Hotele to zdecydowanie najwygodniejsza opcja noclegowa. Można łatwo zorientować się w standardzie obiektu, wykupić śniadanie, zapłacić kartą i dokonać rezerwacji przez Internet. Problem w tym, że nie wszystkich na taki „luksus” stać. Jeśli planujesz bardzo budżetowy wyjazd do obcego miasta, możesz poszukać znacznie tańszego noclegu. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, gdzie tanio przenocować.

Hostele

Jest to pierwszy wybór dla osób, których nie stać na hotel. Hostele działają w każdym mieście i wyróżniają się tym, że można w nich spędzić noc (lub więcej nocy) w relatywnie dobrych warunkach, ale za wyraźnie niższą cenę niż w hotelu. Oblicze hosteli sukcesywnie się zmienia. Coraz rzadziej są to zaniedbane obiekty przypominające noclegownie. Dobrej klasy hostel spokojnie może konkurować standardem z hotelem trzygwiazdkowym.

W hostelach dostępne są różne opcje noclegowe. Można zamówić pojedynczy lub podwójny pokój, nawet z prywatną łazienką, ale jeśli ma być naprawdę tanio, to w grę najczęściej wchodzi tzw. dormitorium, czyli pomieszczenie wieloosobowe ze wspólną łazienką. Trudno tutaj o intymność, ale za to w portfelu zostanie więcej pieniędzy.

Couchsurfing

To bardzo popularna opcja, która wciąż zdobywa sobie zwolenników. Couchsurfing polega na wynajmowaniu prywatnych mieszkań lub – znacznie rzadziej – pokoi. W sieci działa sporo serwisów pośredniczących, które kojarzą osoby szukającego taniego lokum z właścicielami. Couchsurfing ma wiele zalet. Nie tylko niższą cenę, ale także możliwość poznania nowych ludzi czy zyskania przewodnika po mieście – o ile tzw. host będzie mieć na to czas i ochotę.

Z couchsurfingu opłaca się korzystać w miejscach, gdzie brakuje bazy hotelowej lub ceny są bardzo wysokie – np. w światowych metropoliach, jak Nowy Jork czy Sydney.

Home swapping

Rzadko spotykana nazwa określa po prostu... zamienianie się mieszkaniami. Jeśli trafi się na osobę, która chętnie wybrałaby się do naszego miasta, to można zaproponować jej czasową zamianę. W efekcie można wspólnie świadczyć sobie gościnę, nie płacąc za to ani grosza. Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób otwartych na ludzi, które chcą tanio spędzić dłuższy czas w jakimś atrakcyjnym dla siebie miejscu.

Aparthotele

Są to po prostu apartamenty/mieszkania przeznaczone do wynajmu krótkoterminowego. Jest to bardzo popularne rozwiązanie w dużych miastach oraz w miejscowościach turystycznych. Cena często jest niższa niż w hotelu, a w dodatku zyskujemy bardzo dużą przestrzeń do dyspozycji, z kuchnią, łazienką i kompletnym wyposażeniem.

Jak widzisz jest wiele opcji taniego przenocowania w obcym mieście bez konieczności korzystania z bazy hotelowej. Pamiętaj jednak, aby zawsze wcześniej sprawdzić, czy dana oferta rzeczywiście jest korzystna – czasami może się okazać, że przenocowanie w zwykłym hotelu będzie jednak tańsze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.