Najsłynniejsza choinka na świecie

Piotr Kowalczyk
21.12.2015

Rockefeller Center to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Stanowi ogromny kompleks budynków komercyjnych, który znajduje się w samym środku Manhattanu i jest chlubą Nowego Jorku. W okresie Bożego Narodzenie, oczy całego świata kierują się w stronę tego placu za sprawą najsłynniejszej na całym globie choinki.

Jak to się zaczęło?
Słynna choinka przy Rockefeller Center została ulokowana przed największym budynkiem kompleksu, liczącym 70 pięter i zajmującym powierzchnię 266 m² - GE Building, który w latach trzydziestych nazywany był Rockefeller Plaza (30 Rock). Pierwsze oficjalne plany postawienia świątecznego drzewka zrodziły się już w roku 1933. Zadanie przygotowania przestrzeni pod drzewko otrzymał rzeźbiarz Paul Manship. Choinka w Nowym Jorku pojawiła się wraz z otwarciem lodowiska.

Nieoficjalne początki choinki na Rockefeller Center sięgają jednak lat wcześniejszych, kiedy w czasach tzw. wielkiego kryzysu, zapoczątkowanego w 1929 roku, zbuntowani robotnicy, postawili w 1931 roku, liczącą sześć metrów jodłę, którą ozdobili żurawiną i papierowymi łańcuchami. Wydarzenie to stanowiło podwaliny pod narodziny prawdziwej i pięknej tradycji, która będzie pielęgnowana z roku, na rok i stanie istnym symbolem Nowego Jorku, rozpoznawalnym na całym świecie.

Otwarcie sezonu z dużym hukiem
Stawianie słynnej nowojorskiej choinki, nie jest wydarzeniem jednym z wielu, które przechodzi bez echa. Przeciwnie, stanowi wielkie widowisko, które jest transmitowane w stacjach telewizyjnych wielu państw świata, a ceremonię zapalenia światełek, corocznie ogląda od dwóch, do trzech milionów nowojorczyków i turystów. Ceremonię swoją obecnością zaszczycają licznie przybywające gwiazdy, cieszące się uznaniem Amerykanów. Zapalenie światełek na nowojorskiej choince, w praktyce oznacza rozpoczęcie sezonu świątecznego, który zazwyczaj, podobnie jak i w tym roku, potrwa do 6 stycznia 2016. Wtedy drzewko zniknie z manhattańskiego placu.

Imponujący olbrzym
Choinka Rockefeller Center imponuje swoimi rozmiarami. Drzewka sprowadzane są z północnych stanów USA lub z Kanady. Wybierane są świerki w przedziale wysokości od 20 - 30 metrów. Największa w historii nowojorska choinka przyozdobiła centrum Manhattanu w roku 1991. Mierzyła aż 31 metrów wysokości. W zeszłym roku, nowojorczycy mogli podziwiać drzewko mierzące 26 metrów i ważące 13 ton.

W tym roku nowojorczycy postawili nie tyle na gabaryty, co wyjątkowe piękno drzewka. Tegoroczna choinka jest nieco mniejsza, ale zdaniem wielu bardziej urokliwa. Mierzy ok. 23 metrów i waży 10 ton. Przyozdobiona została trzymetrową gwiazdą, a na jej gałęziach rozbłysło 45 tysięcy światełek ledowych.

Świąteczna choinka w Nowym Jorku stała się symbolem okresu bożonarodzeniowego na całym świecie, a dla samych Amerykanów stała się ważniejszym symbolem świątecznym, niż stołeczna choinka w Waszyngtonie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie