Mieszkanie przez Airbnb: co może pójść nie tak?

Jerzy Biernacki
09.02.2021

Airbnb to największy na świecie serwis, za pośrednictwem którego możemy wynająć mieszkanie na krótki okres. Jest to ciekawa alternatywa dla hoteli, zwłaszcza w najdroższych miastach oraz dla osób, które potrzebują dużo przestrzeni, w tym w pełni wyposażonej kuchni. Choć sam proces wynajęcia mieszkania przez Airbnb jest bardzo łatwy, to na miejscu mogą Cię niestety spotkać niemiłe niespodzianki. Na jakie sytuacje najczęściej narzekają podróżni?

Niedziałające ogrzewanie

To może być spory problem w sytuacji, gdy wynajęliśmy mieszkanie w okresie zimowym – nawet w jednym z krajów południa Europy. Niedziałające ogrzewanie często jest efektem zaniedbań ze strony właściciela czy… nieopłacania przez niego rachunków.

Brak ciepłej wody

To jeszcze większe wyzwanie dla osób, które często stawiają się w mieszkaniu po długiej podróży i chcą się odświeżyć. Brak ciepłej wody potrafi całkowicie zepsuć przyjemność z podróżowania i zwiedzania nowego miejsca, dlatego trzeba to jak najszybciej wyjaśnić z właścicielem. Być może powód jest błahy i ma związek z np. awarią bojlera czy niewłączeniem zasilania.

Stęchlizna

Mnóstwo mieszkań na Airbnb jest przeznaczonych wyłącznie na wynajem krótkoterminowy, co oznacza, że właściciele niemal w nich nie bywają. Zdarza się, że mieszkania całymi miesiącami czekają na najemców i w tym czasie nikt ich nie wietrzy, nie otwiera szafek kuchennych i nie uruchamia ogrzewania. Efekt? Charakterystyczny i bardzo nieprzyjemny odór stęchlizny oraz widoczny grzyb. Przebywanie w takim mieszkaniu może być nawet groźne dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku alergików.

Brud

To oczywiście w głównej mierze zależy od właściciela. Jest jednak mnóstwo osób, które nie widzą nic złego w wynajęciu zapuszczonego mieszkania – ani się tego nie wstydzą, ani nie poczuwają się do ugoszczenia obcych ludzi w godnych warunkach. Trzeba na to bardzo uważać i od razu domagać się albo posprzątania mieszkania, albo zwrotu pieniędzy, najlepiej bezpośrednio przez Airbnb.

Fatalna okolica

Nie znając miasta nie jesteśmy w stanie ze 100% pewnością określić, czy dane mieszkanie znajduje się w dobrej czy złej dzielnicy. Czasami jest niestety tak, że świetna lokalizacja jest okupiona hałasami, a nawet wysokim poziomem przestępczości, przez co po zmroku nie da się komfortowo wyjść z mieszkania.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.