Mają ponad 1000 lat i… wciąż przyjmują gości. Oto najstarsze hotele na świecie

Andrzej Winnicki
09.03.2018

Jest takie wyświechtane powiedzenie, że w każdym hotelu kryje się jakaś historia. Obiekty, o których przeczytasz w tym artykule, same są historią. To najstarsze hotele na świecie, z których dwa mają już grubo ponad 1000 lat! Najbardziej zaskakujące jest natomiast to, że sędziwe obiekty wciąż przyjmują gości i nie narzekają na niskie obłożenie. Pora przejść do konkretów. Oto najstarsze, do dziś czynne hotele świata.

Nishiyama Onsen Keiunkan

Ten hotel położony w Japonii, a dokładnie w prefekturze Yamanashi, został oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, jako najstarszy funkcjonujący obiekt hotelowy na świecie. Jest to tradycyjny japoński ryokan (co można tłumaczyć, jako gospoda) założony w – uwaga – 705 roku! Hotel w 2018 roku skończył więc 1313 lat. Imponujące.

Hotel został wybudowany w pobliżu gorących źródeł, dlatego szczególnie chętnie odwiedzają go kuracjusze. Przez wieki zjeżdżali tu też przedstawiciele japońskiej arystokracji, wojskowi oraz oczywiście samurajowie. Bardzo interesujące jest też to, że hotel do dziś pozostaje własnością tej samej rodziny.

Houshi Ryokan

Drugi najstarszy hotel świata również znajduje się w Japonii, w prefekturze Ishikawa. Oficjalne otwarcie tego obiektu nastąpiło w 718 roku. Podobnie jak w przypadku Nishiyama Onsen Keiunkan, także tutaj mamy do czynienia z hotelem położonym blisko gorących źródeł.

Obiekt do dziś jest bardzo popularny, obecnie głównie za sprawą swojej wielowiekowej historii. Hotel ma standard 4 gwiazdek, jest bardzo dobrze wyposażony, ale zachował tradycyjną, japońską architekturę. Przeciętna cena za 1 noc wynosi około 500-600 złotych.

Zum Roten Bären

Ten hotel w porównaniu do wcześniej wymienionych może uchodzić za „młodzieniaszka”. Nie zmienia to natomiast faktu, że mówimy o oficjalnie najstarszym obiekcie hotelowym w Europie. Zum Roten Bären został otwarty w 1120 roku we Fryburgu, ale ciekawostką jest fakt, że wówczas to niemieckie miasto nawet jeszcze nie istniało.

Obecna architektura obiektu znacząco odbiega od pierwotnej. Jest to oczywiście spowodowane burzliwymi losami Europy – hotel był wielokrotnie niszczony i przebudowywany, na co wpływ miał również fakt, że w pewnym momencie historii znalazł się w granicach Francji.

Spędzenie choćby nocy w którymś z tych hoteli jest bez wątpienia dużym przeżyciem. Zasypiając można mieć wrażenie, że oto obcuje się z pomnikami wielowiekowej historii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie