Kiedy nie warto rezerwować hoteli, czyli poradnik dla oszczędnych

Mariusz Siwko
14.11.2016

Z rezerwowaniem hoteli jest trochę tak jak z grą w ruletkę – trzeba obrać strategię, a ponadto liczyć na szczęście. Oczywiście dotyczy to wyłącznie osób dysponujących ograniczonym budżetem, które nie lubią przepłacać. Są pewne zasady, dzięki którym można zarezerwować naprawdę dobry hotel, a przy tym nie zbankrutować. O czym warto pamiętać? Przeczytaj nasz poradnik.

Nigdy na ostatnią chwilę

Jeśli rezerwujesz hotel w dniu przyjazdu lub bezpośrednio w recepcji, to możesz mieć pewność, że słono za to przepłacisz. Hotele zawsze zostawiają sobie pewną pulę pokoi dla gości last minute, którzy często są pod ścianą i zgodzą się na nawet absurdalnie wysoką stawkę.

Dlatego jeśli znasz przybliżoną datę wyjazdu, to zacznij rozglądać się za noclegiem nawet na kilka tygodni przed zameldowaniem. Dzięki temu nie tylko masz szansę na znalezienie promocji, ale też będziesz mieć znacznie większy wybór.

Sprawdź, czy w terminie pobytu nie ma jakiejś imprezy

Załóżmy, że w lutym chcesz zarezerwować hotel w Wenecji. Ten sam obiekt może Ci zaproponować zupełnie inną cenę w odstępie tygodnia – np. za pobyt od 1 do 5 lutego zapłacisz 1000 złotych, ale od 7 do 12 lutego już 3800 złotych. Z czego to wynika? Zgadłeś – chodzi o karnawał.

Jeśli chcesz tanio zarezerwować hotel, to unikaj pobytów w okresie jakichś ważnych wydarzeń. Możesz to sprawdzić na lokalnych stronach internetowych czy w miejskich informatorach turystycznych. Hotele bez skrupułów wykorzystują fakt, że różne imprezy przyciągają tłumy turystów, którzy przecież muszą gdzieś spać i są skłonni zapłacić za to znacznie więcej.

Zapomnij o okresie świątecznym

Większość z nas chce spędzać święta w domu, ale niektórzy szukają odmiany i rozważają możliwość zarezerwowania pobytu w dobrym hotelu. Z ekonomicznego punktu widzenia to nie jest dobry pomysł. Dlaczego? Ponieważ w okresie świąteczno-noworocznym ceny drastycznie idą do góry.

Hotele w tym czasie oferują przede wszystkim pakiety pobytowe, z uroczystą kolacją wigilijną, obfitymi śniadaniami i atrakcjami dla dzieci. Za to wszystko trzeba jednak słono zapłacić. Dlatego jeśli masz ograniczony budżet, to jak ognia unikaj rezerwowania hoteli w okresie świątecznym.

Kiedy jeszcze hotele są znacznie droższe?

Do tej listy można dopisać kilka klasycznych okresów, gdy ceny w hotelach idą w górę. Są to:

  • Wakacje i ferie zimowe
  • Wielkanoc
  • Majówka
  • Długie weekendy
  • Wrzesień i październik

Te dwa ostatnie okresy pewnie Cię zdziwiły. Tymczasem rzeczywiście jesienią wiele hoteli podnosi ceny, ponieważ wówczas gros ich gości stanowią biznesmeni i pracownicy korporacji, którzy przyjeżdżają na szkolenia i szeroko pojętą integrację.

Jeśli więc nie chcesz przepłacić za hotel, to pamiętaj, że najważniejsze jest wczesne rozpoczęcie poszukiwań i unikanie oczywistych okresów, gdy ceny są mocno windowane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie