Jak uniknąć kradzieży w pokoju hotelowym? Najważniejsze zasady

Piotr Kowalczyk
28.03.2022

Kradzieże w hotelach się zdarzały, zdarzają i będą zdarzać. Nie jest to oczywiście norma, jednak nawet meldując się w obiekcie wysokiej klasy musisz brać pod uwagę ryzyko, że coś cennego zniknie z Twojego pokoju. Dlatego warto znać podstawowe zasady minimalizujące ryzyko kradzieży w pokoju hotelowym. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku – zastosuj je w praktyce!

Skorzystaj z sejfu

Jeśli w pokoju hotelowym znajduje się sejf, to koniecznie z niego skorzystaj! Oczywiście kieruj się tutaj zasadą ograniczonego zaufania i nie przechowuj w sejfie wszystkich pieniędzy oraz dokumentów. Warto natomiast umieścić w nim np. paszporty przed wyjściem z pokoju na śniadanie czy zwiedzanie.

Najcenniejsze przedmioty zostaw w sejfie w recepcji

W każdym dobrym hotelu do dyspozycji gości jest centralny sejf znajdujący się na zapleczu recepcji. To dobre miejsce do przechowywania najwartościowszych przedmiotów, czyli przede wszystkim kluczowych dokumentów, ale też np. bardzo cennej biżuterii. Zwykle taka usługa jest świadczona zupełnie bezpłatnie.

Nigdy nie zostawiaj dokumentów bez opieki

To właśnie dokumenty są największym dobrem, jakie masz przy sobie w czasie podróży – zwłaszcza zagranicznej. Utracone pieniądze czy kosztowności można odpracować, natomiast kradzież np. paszportu będzie się wiązać z naprawdę dużymi problemami. Właśnie dlatego warto oddać dokumenty do przechowania w sejfie recepcji, nie zostawiając ich samopas w pokoju hotelowym.

W miarę możliwości korzystaj tylko z elektronicznego pieniądza

To dobra wskazówka dla tych, którzy w pierwszej kolejności obawiają się kradzieży gotówki. W dzisiejszych czasach papierowe pieniądze nie są niezbędne, ponieważ w większości cywilizowanych miejsc na świecie można już bez problemu płacić kartą. Dlatego miej przy sobie tylko tyle gotówki, ile jest niezbędne do opłacenia podstawowych usług i przechowuj ją w pokojowym sejfie.

Nie chowaj kosztowności po walizkach

Nie jest wielką tajemnicą, że w pokojach hotelowych kradnie przede wszystkim obsługa. Nieuczciwi pracownicy w pierwszej kolejności szukają leżących luzem portfeli, a następnie zabierają się za przeczesywanie walizek. Dlatego trzymanie w nich np. biżuterii jest złym pomysłem – niezależnie od tego, jak wymyślna wydaje Ci się przygotowana skrytka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.