Jak mądrze korzystać z wyszukiwarek hoteli?

Maciej Piwowski
16.11.2017

Wyszukiwarki hoteli to bardzo przydatne narzędzia, dzięki którym w ciągu kilku chwil można znaleźć hotel w dowolnym miejscu na świecie i porównać ceny noclegów. Warto przy tym wiedzieć, że właściciele wyszukiwarek otrzymują prowizję od hotelarzy w zamian za dokonanie rezerwacji właśnie za ich pośrednictwem. Tym samym zachęcenie Cię do złożenia rezerwacji jest w interesie operatora wyszukiwarki. Co z tego wynika? Należy bardzo uważanie sprawdzać, czy dana oferta rzeczywiście jest najlepsza. Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z wyszukiwarek hoteli.

Filtruj wyniki

Staraj się podać jak najwięcej kryterium, według których wyszukiwarka znajdzie dla Ciebie obiekty najlepiej odpowiadające Twoim oczekiwaniom. Praktycznie zawsze jest możliwość określenia górnego limitu kwoty za nocleg. Dzięki temu z góry „odsiane” zostaną oferty, na które Cię zwyczajnie nie stać.

Jeśli szukasz najtańszego noclegu, to pogrupuj wyniki według kryterium ceny. W ten sposób będziesz mieć pewność, że pierwsza pozycja na liście rzeczywiście jest najkorzystniejsza pod względem finansowym (ale już niekoniecznie najbardziej komfortowa).

Nie sugeruj się „podpowiedziami” wyszukiwarki

Każda wyszukiwarka stosuje metodę wywierania nacisku na użytkownika. Oglądając dany hotel z pewnością zostaniesz „zaatakowany” komunikatami, że właśnie kilkanaście osób dokonało rezerwacji, a kilkadziesiąt kolejnych jest o krok od podjęcia decyzji. W ten sposób wyszukiwarka zachęca Cię do szybkiego złożenia rezerwacji.

Pamiętaj, że takie powiadomienia wcale nie muszą być zgodne z prawdą. Absolutnie nie sugeruj się też informacją, jakoby oglądany hotel miał być najtańszy spośród dziś przez Ciebie oglądanych. Jeśli wcześniej zapoznawałeś się z ofertą droższych obiektów, to nic dziwnego, że akurat ten jest tańszy, co natomiast wcale nie oznacza, że nie można znaleźć  jeszcze lepszej oferty.

Nie poprzestawaj tylko na jednej wyszukiwarce

Na rynku wyszukiwarek hoteli panuje ogromna konkurencja i przed złożeniem rezerwacji naprawdę warto sprawdzić, czy inny portal nie zaoferuje jeszcze lepszej ceny za ten sam pokój w tym samym terminie. Oczywiście kieruj się też kwestiami związanymi z bezpieczeństwem rezerwacji. Podejrzanie tania oferta, której nie da się znaleźć na innych portalach, powinna wzbudzić Twoją czujność.

Szukaj opinii także poza wyszukiwarką

Opinię na temat danego hotelu na portalu do wyszukiwania noclegów mogą zostawić tylko osoby, które zarezerwowały pobyt za pośrednictwem danej wyszukiwarki. To znacznie zawęża krąg recenzji. Poszukaj ich zatem także na innych portalach, na TripAdvisorze czy po prostu w Google. Opinie pochodzące spoza wyszukiwarki mogą być bardziej miarodajne.

Mądre i ostrożne korzystanie z wyszukiwarek hoteli jest w Twoim interesie, bo przecież po to wchodzisz na taki portal, aby znaleźć rzeczywiście najlepszą ofertę. Nie daj się podejść!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie