Jak chronić drewniane powierzchnie, aby nie traciły swojego połysku?

Mateusz Rąbalski
29.01.2019

Prowadzisz hotel? Czyste i lśniące meble świadczą o tym, że troszczysz się o komfort i bezpieczeństwo swoich gości. Wydaje się, że wystarczy jedynie usunąć kurz i po kłopocie. Jednak, aby zabezpieczyć drewno przez utratą połysku, należy stosować specjalnie przeznaczone do tego środki chemiczne.

Meble w twoim hotelu powinny być stylowe, zawsze czyste i lśniące

Meble to niezbędny element wyposażenia budynku. Nie tylko zapewniają nam miejsce do spania, spożywania posiłków czy pracowania, lecz także spełniają duży walor estetyczny. Podkreślają stylowość i charakter wystroju wnętrza. Dzięki dobrze dopasowanym meblom do pokoju, salonu czy łazienki czujemy się po prostu dobrze.

Szafy, stoliki, komody i inne powierzchnie drewniane i drewnopodobne wymagają specjalnej pielęgnacji. W hotelowej recepcji, na korytarzu, stołówce i co najważniejsze w pokojach - meble powinny być nieskazitelnie czyste. Twoi goście muszą odnieść jak najlepsze wrażenia. Zmęczeni po całym dniu, chcą wrócić do miejsca, w którym mogą spokojnie się zrelaksować. Niestety często słyszymy skargi, że stoliki są niedoczyszczone czy szafki nocne zakurzone. Dodatkowo, wyobraź sobie, że twój gość jest alergikiem i jest uczulony na kurz. Z tego względu jako właściciel hotelu czy pensjonatu, przykładaj dużą uwagę do maksymalnej czystości mebli.

Jak dobrze pielęgnować meble?

Większość mebli w hotelach to meble drewniane lub drewnopodobne. Najczęściej spotykane to drewniane woskowane. Ten rodzaj materiału doskonale się prezentuje, tylko wtedy, gdy zachowuje swój połysk, a jego struktura nie jest zarysowana i uszkodzona. Meble woskowane są bardzo podatne na wilgoć, dlatego należy je odpowiednio czyścić. Z tego względu, do ich polerowania nie powinniśmy używać wody, ponieważ wilgoć może powodować uszkodzenie warstwy wosku. Jak pielęgnować meble woskowane?

  1. Nadmiar kurzu z mebli usuń lekko odkurzaczem lub suchą i miękką szmatką/gąbeczką.
  2. Wszystkie środki nanoś delikatnie okrężnymi ruchami.
  3. Użyj specjalnego sprayu lub mleczka do czyszczenia.

Pamiętaj, aby szmatka lub gąbeczka były wykonane z mięciutkiego materiału, na przykład z mikrofibry. Może być delikatnie wilgotna lub sucha. Najważniejsze, aby meble woskowane nie miały kontaktu z wodą.

W przypadku mebli lakierowanych, procedura wygląda prawie tak samo. Jednak dodatkowo, aby zachowały swój naturalny połysk, możesz dodać odrobinę wosku pszczelego. Trudniejsze zabrudzenia, jak na przykład zaschnięte resztki jedzenia czy plama po winie powinny zostać najpierw usunięte za pomocą płynu do naczyń czy mydła.

Dobór odpowiednich detergentów

Niezwykle ważną kwestią w przypadku pielęgnacji mebli drewnianych – woskowanych czy lakierowanych jest używanie środków specjalnie do nich przeznaczonych. Przykładem mogą być dwa produkty dobrych i sprawdzonych marek – spray do czyszczenia mebli drewnianych lub drewnopodobnych Cif Furniture Wood Polish oraz mleczko zapewniające połysk Cif Furniture Polish. Na miękką i suchą ściereczkę nanieś odrobinę preparatu i okrężnymi ruchami, delikatnie czyść powierzchnie mebli.  Pamiętaj, że tylko detergenty dedykowane konkretnym rodzajom mebli będą dokładnie czyścić powierzchnie, utrzymywać ich połysk oraz zabezpieczać przed działaniem czynników zewnętrznych.

Podsumowując, meble w twoim hotelu spełniają fundamentalne funkcje, dlatego z szczególnym zaangażowaniem pilnuj, aby:

  • nie były uszkodzone;
  • stylowo i estetycznie prezentowały wnętrze hotelu;
  • były zawsze nieskazitelnie czyste, wypolerowane i błyszczące!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.