Hotele dla dorosłych – popularny trend na polskim rynku usług turystycznych

Piotr Kowalczyk
11.07.2016

Hotele dla dorosłych są w Europie czymś zupełnie normalnym od wielu lat. W Polsce tego typu obiekty dopiero zaczynają się pojawiać, ale szybko zyskują sobie popularność. Dlaczego? Ponieważ mnóstwo osób ceni sobie swobodny wypoczynek bez hałasów generowanych przez dzieci.

Kto wybiera takie obiekty?

Hotele dla dorosłych są bardzo popularne wśród biznesmenów i... małżeństw. Dziwne? Niekoniecznie. Małżeństwa często marzą o tym, aby wyjechać na choć krótki wypoczynek bez dzieci. Wówczas nie chcą oglądać innych maluchów i po prostu oczekują pełnego, nieskrępowanego relaksu.

Jeśli chodzi o biznesmenów, to ich oczekiwania są oczywiste. W hotelu pełnym dzieci ciężko jest skupić się na pracy. Maluchy okupują też kąciki komputerowe, restauracje i basen, co dla wielu osób jest poważnym problemem.

W odpowiedzi na te potrzeby powstały hotele, do których dzieci nie mają wstępu. Zwykle minimalny wiek gościa wynosi 16 lat, choć są też hotele, które meldują gości dopiero od 20 czy 21 roku życia.

Czym wyróżniają się hotele dla dorosłych?

Przede wszystkim w hotelach „children free” nie znajdziemy żadnej infrastruktury przeznaczonej dla najmłodszych gości. Nie ma placów zabaw, łóżeczek turystycznych, krzesełek dziecięcych w restauracji, sal zabaw, dmuchanych atrakcji na basenie. W karcie restauracyjnej nie znajdziemy nuggetsów. Nie ma też animacji dla dzieci, choć nie brakuje tych dla dorosłych.

Tego typu hotele wyróżniają się często wysoką jakością wykończenia. Z reguły są to obiekty przynajmniej 4-gwiazdkowe, z rozbudowaną strefą SPA&Wellness, basenem, wyszukanym menu (często egzotycznym, którego dzieci nie lubią). Pokoje są wyłącznie 1- lub 2-osobowe, bez możliwości poproszenia o dostawkę.

Warto wiedzieć

Hotele dla dorosłych są zazwyczaj dużo droższe niż te dla rodzin.

Najważniejszą różnicą w stosunku do hoteli dla rodzin jest... cisza. Goście hoteli dla dorosłych oczekują świętego spokoju, którego sumiennie pilnuje obsługa. Dotyczy to wszystkich stref hotelowych.

Hotele 2 w 1

Na rynku funkcjonują też hotele, które starają się łączyć oczekiwania zarówno szukających spokoju dorosłych, jak i rodzin z dziećmi. Takie obiekty są bardzo popularne np. na Dominikanie. Są to bardzo rozbudowane hotele z osobnymi strefami dla dzieci i wyłącznie dla dorosłych.

Gość podczas meldowania się wskazuje, czy życzy sobie świętego spokoju – wówczas zostaje zakwaterowany w strefie dla dorosłych. To się sprawdza, ale tylko pod warunkiem, ze hotel dysponuje ogromną przestrzenią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie