Rezerwacja hoteli online jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem dla gości, ale nierzadko też dla samych hoteli. W sieci znajdziemy całą masę narzędzi, dzięki którym nie tylko wybierzemy ten wymarzony obiekt, ale też od razu opłacimy swój pobyt. Są to przede wszystkim portale rezerwacyjne – dedykowane zarówno użytkownikom prywatnym (turystom), jak i biznesowym. Które z nich polecamy? Gdzie szukać ofert hoteli online? Oto nasz ranking najlepszych portali rezerwacyjnych.
Booking.com – zdecydowanie najpopularniejszy serwis rezerwacyjny w sieci, z którego korzystają dziesiątki milionów podróżnych. Oczywiście Booking.com jest świetnie zarządzane pod względem marketingu, jednak ma również swoim użytkownikom sporo do zaoferowania. To przede wszystkim bardzo bogata baza obiektów – obejmuje ona niecałych 600.000 hoteli na całym świecie, w tym pensjonatów, hosteli i kwater prywatnych. Booking.com udostępnia też znakomitą aplikację mobilną, w ramach której użytkownik może otrzymać np. wirtualny przewodnik po danym miejscu, w którym zamierza się zatrzymać. Denerwuje natomiast natarczywość serwisu w przesyłaniu ofert na skrzynkę mailową zarejestrowanego użytkownika (trzeba się zarejestrować, aby móc dokonać rezerwacji).
Trivago.pl – potężna baza obiektów, obejmująca około 700.000 hoteli, hosteli i innych miejsc noclegowych, obsługa w języku polskim, świetnie działający system porównywania ofert – to największe atuty tego serwisu. Użytkownicy chwalą przede wszystkim przystępny i skuteczny system filtrowania wyników.
HRS.pl – platforma dedykowana raczej firmom i osobom podróżującym służbowo, dla których ma bardzo atrakcyjne oferty. Użytkownicy prywatni zwracają uwagę, że ceny na HRS nie zawsze są konkurencyjne.
Hotels.com – bardzo popularny serwis rezerwacyjny, który czasami potrafi zaskoczyć niezwykle atrakcyjnymi ofertami. Powoli ściga się z Booking.com.
Hotel4free.pl – to raczej wyszukiwarka niż portal rezerwacyjny, bo zasadą działania tej strony jest wskazywanie użytkownikom serwisów oferującymi najlepsze ceny za dany obiekt. Wyszukiwarka zdobywa sobie jednak coraz większą popularność, ale można jej zarzucić dość archaiczną szatę graficzną;
Osobną kategorię tego typu serwisów stanowią portale rezerwacyjne dedykowane klientom biznesowym, a także biurom podróży. Dostęp do nich jest ograniczony (trzeba podpisać umowę z dostawcą), jednak zwykle są to narzędzia dużo bardziej rozbudowane, wzbogacone też o pomoc konsultanta, odroczenie płatności oraz wystawianie voucherów podróżnych.
Do wspomnianych wyżej serwisów dostęp ma natomiast każdy. Oczywiście podobnych narzędzi jest zdecydowanie więcej, ale w przypadku tych mniej znanych warto mieć się na baczności. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których pośrednik np. umieścił błędną cenę za pokój, a później nie chce wziąć za to odpowiedzialności.