Moda na życie w stylu eko ogarnia kolejne elementy naszej codzienności. Mamy już nie tylko ekologiczne jedzenie, ubrania, samochody czy urządzenia grzewcze, ale także hotele. W branży hotelarskiej słowo „ekologia” zrobiło niesamowitą karierę i wiele wskazuje na to, że ten trend w najbliższych latach się nie odwróci. Czym właściwie są eko hotele? Przeczytaj.
Ekologiczny trend w hotelarstwie nie jest niczym nowym. Od wielu lat powstają obiekty, które w założeniu mają mieć jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Tym różnią się od wielkich, betonowych molochów, których powstanie zwykle oznacza unicestwienie sporego kawałka zieleni.
Hotele ekologiczne są projektowane w taki sposób, aby mogły funkcjonować niemal w symbiozie z naturą. Przykłady najłatwiej znaleźć w Azji i Ameryce Południowej, gdzie działa wiele obiektów zbudowanych w środku dżungli, ale bez konieczności wycinania drzew.
Celem działalności eko hotelu jest więc zarabianie pieniędzy, ale nie kosztem przyrody. Piękna idea obecnie stała się rewelacyjnym wabikiem na gości i skuteczną strategią marketingową. Tego typu obiekty nie mają problemów z niskim obłożeniem, a proponowane przez nie ceny noclegów należą do najwyższych w całej branży.
Sukcesy obiektów zbudowanych w zgodzie z naturą zainteresowały innych hotelarzy, dlatego od kilku lat obserwujemy trend wprowadzania ekologicznych rozwiązań do już istniejących hoteli. Stare budynki są modernizowane w taki sposób, aby ich ich funkcjonowanie nie miało negatywnego wpływu na środowisko. Inwestuje się więc w termomodernizację, nowoczesne i oszczędne systemy oświetleniowe, inteligentne sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem, pozyskiwanie wody deszczowej, ekologiczne oczyszczalnie ścieków.
Nowe hotele, nawet budowane w miastach, powstają natomiast z wykorzystaniem materiałów odnawialnych i biodegradowalnych. To wszystko ma zachęcić gości do korzystania z obiektów, które hołdują modzie na ekologię.
W eko hotelach często serwuje się ekologiczne potrawy bazujące na produktach z lokalnych farm i wysokiej jakości mięsie. Poza tym w pokojach i strefie SPA na gości czekają ekologiczne kosmetyki.
Oczywiście nie ma się co oszukiwać. Gros tzw. „ekologicznych hoteli” widzi w tym trendzie wyłącznie biznes, a w rzeczywistości nie ma wiele wspólnego z piękną ideą poszanowania środowiska naturalnego. Warto więc zachować czujność i nie dać się nabrać na marketingowe zabiegi.