Dlaczego Niderlandy mogą być dobrym kierunkiem emigracji po koronakryzysie?

Krzysztof Jagielski
11.03.2021

Cały świat z niecierpliwością czeka na wygranie walki z pandemią, w czym pomogą nam masowe szczepienia. Cały czas jednak nie wiemy, kiedy to szaleństwo się skończy i wrócimy do względnej normalności. Pewne jest natomiast to, że po kryzysie zdrowotnym czeka nas potężny kryzys gospodarczy, z którym nie wszystkie kraje tak szybko sobie poradzą. Jeśli więc już teraz myślisz o kierunku emigracji zarobkowej, to weź pod uwagę Niderlandy. Dlaczego to może być dobry typ? Oto najważniejsze argumenty.

Dyscyplina finansowa

Niderlandy należą do grona krajów, które stosują jedną z najostrzejszych dyscyplin finansowych w Unii Europejskiej. Nie bez przyczyny mają wizerunek państwa oszczędnego, a wręcz skąpego, gdy przychodzi do negocjowania unijnego budżetu (o czym kilkakrotnie przekonała się Polska). W czasach kryzysu takie podejście będzie bardzo cenne, ponieważ zdrowe finanse państwa pozwolą krajowi przejść przez trudne czasy względnie suchą stopą, a to daje nadzieję, że Niderlandy w dalszym ciągu będą chętnie przyjmować imigrantów zarobkowych.

Silna gospodarka

Niderlandy mają wyjątkowo stabilną gospodarkę, na co największy wpływ ma to, że nie jest ona skupiona wyłącznie na jednej dziedzinie przemysłu. Kraj eksportuje środki chemiczne, produkty rolne, sery, słodycze czy piwo. Od lat utrzymuje się też silny popyt wewnętrzny, co napędza niderlandzką gospodarkę. Polacy szukający atrakcyjnego kierunku emigracji zarobkowej mogą pozytywnie myśleć o tym kraju, zwłaszcza jeśli są fachowcami w zawodach technicznych oraz IT. Poza tym w Niderlandach wciąż obserwujemy duże zapotrzebowanie na pracowników niewykwalifikowanych, szczególnie w sektorze rolniczym.

Rozbudowany system socjalny

Pomimo wspomnianej wcześniej dyscypliny finansowej Niderlandy mogą sobie pozwolić na utrzymywanie dość rozbudowanego systemu opieki socjalnej i dzięki temu uchodzą za tzw. państwo opiekuńcze. Choć od lat toczy się tam dyskusja nad ograniczeniem niektórych przywilejów, zwłaszcza w stosunku doi emigrantów zarobkowych, to nadal Niderlandy stwarzają dobre warunki do wychowywania dzieci. Dlatego jest to ciekawy kierunek emigracji zarobkowej dla całych rodzin, szczególnie w kryzysie gospodarczym, który z pewnością spowoduje wzrost obaw o bezpieczeństwo ekonomiczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.