Dlaczego hotele niechętnie wynajmują pokoje na jedną noc?

Andrzej Winnicki
10.01.2018

Dla ścisłości: nie dotyczy to wszystkich hoteli. Zwykle nie ma problemu z wynajęciem pokoju na jedną noc w dużych obiektach sieciowych. Trudności robią natomiast mniejsze hotele, a szczególnie pensjonaty. Powodów jest kilka i każdy z nich może być tak samo ważny dla hotelarza. Dowiedz się więc, dlaczego często mamy problem z wynajęciem pokoju na jedną noc.

Kwestie światopoglądowe

Zacznijmy od prozaicznego powodu. Część hotelarzy z zasady nie wynajmuje pokojów na jedną noc, aby nie przykładać ręki do cudzołóstwa. Brzmi absurdalnie? Jednak naprawdę w niektórych obiektach obowiązuje taka polityka. Czasami w grę wchodzi też wizerunek hotelu, którego właściciel nie chce, aby jego biznes kojarzył się z miejscem schadzek.

Zaburzenie „turnusu”

Największy problem z wynajęciem pokoju na jedną noc jest w sezonie wakacyjnym oraz w czasie ferii. Wówczas gros hoteli nastawia się na pobyty długoterminowe, minimum tygodniowe. Właściciele nie chcą zatem zaburzać tego cyklu, aby nie okazało się, że jakiś gość nie będzie mógł wynająć pokoju na np. tydzień, bo ten akurat jest zajęty przez jedną dobę.

Tylko duże hotele mogą sobie pozwolić na to, aby zarezerwować pulę pokojów dla gości biznesowych czy np. chcących spędzić noc w wygodnym łóżku w przerwie na transfer lotniskowy.

Dużo zachodu

Jednodniowi goście potrafią być naprawdę uciążliwi, o czym przekonało się wielu hotelarzy. Z punktu widzenia właściciela obiektu, wynajęcie pokoju na jedną noc nie jest do końca korzystne. Powód? Po gościu trzeba zmienić pościel, ręczniki, wysprzątać całe pomieszczenie oraz łazienkę, uzupełnić barek – jest z tym sporo roboty. Dlatego większość hoteli dąży do tego, by wynajmować pokoje na jak najdłuższy okres.

Ryzyko

Osoby wynajmujące pokój na jedną noc potrafią naprawdę nieźle nabałaganić, bo nie utożsamiają się z miejscem pobytu. To bardzo często młode pary, spieszący się biznesmeni, kochankowie czy artyści podróżujący po całym kraju.

Hotele z doświadczenia wiedzą, że wizyty takich gości mogą wiązać się z koniecznością przeprowadzenia małego remontu pokoju. Pozrywane firany, podarte tapety, zabrudzony materac, popękana kabina prysznicowa – to nie jest niecodzienny widok w hotelach.

Wymieniliśmy główne powody, dla których hotele tak niechętnie wynajmują pokoje na jedną noc. Jeśli musisz dokonać takiej rezerwacji, to decydowanie najpewniejszym adresem są obiekty sieciowe, położone w dużych miastach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.