Czym różni się hotel, hostel i apartament

Jerzy Biernacki
04.05.2016

Planując wycieczkę, urlop, szkolenie lub delegację niezwykle istotną kwestią jest zarezerwowanie sobie noclegu. Może się bowiem zdarzyć tak, że po przyjeździe „w ciemno” nie znajdziemy satysfakcjonującego miejsca na nocny odpoczynek, co narazi nas na niepotrzebny stres. Rodzajów noclegów jest bardzo wiele. Najpopularniejsze opcje to hotele, hostele i apartamenty. Warto wiedzieć, jakie są między nimi różnice.

Oczywiście niektórzy, zwłaszcza młodzi, nie przywiązują wagi do tego, czy wyjeżdżając w ekscytującą podróż będą mieli gdzie się zatrzymać, umyć i przespać w godziwych warunkach, dlatego często wybierają namiot, nocleg w samochodzie na przyautostradowym parkingu bądź też na podwórku u „miłego gospodarza”. Takie wyprawy mają jednak swój specyficzny charakter i nie wszystkim one odpowiadają – zwłaszcza rodzinom z dziećmi, osobom starszym lub biznesmenom.

Aby nie narazić się na nieprzyjemności związane z gorączkowym poszukiwaniem noclegu na ostatnią chwilę, warto podjąć się tego zadania wcześniej. Jeżeli w miejscu naszego pobytu nie mamy kogoś znajomego, kto mógłby nas przygarnąć (i którego również wypada odpowiednio wcześniej uprzedzić o naszym przyjeździe), w zależności od oczekiwanych warunków i zasobności portfela mamy do wyboru hostel, hotel lub apartament. Najważniejsze cechy charakterystyczne poszczególnych rodzajów noclegów przygotowały Apartamenty Aurora Kraków.

Nocleg w hotelu

Najpopularniejszym miejscem na nocleg jest oczywiście hotel. Wyróżniamy hotele 1-6 gwiazdkowe – zależnie od standardu. Istnieje również jedyny na świecie 7-gwiazdkowy hotel, słynny „Żagiel” w Dubaju. Wybierając miejsce na nocleg nie warto jednak do końca kierować się kryterium ilości gwiazdek. Mimo, że liczba gwiazdek jest odzwierciedleniem standardu czy też udogodnień, jakich możemy spodziewać się w hotelu i świadczą one o prestiżu i luksusie danego miejsca, to nie istnieje żaden dokument, który normowałby wymogi, które musi spełniać obiekt dla otrzymania danej ilości gwiazdek. W każdym kraju obowiązują inne skale i zasady ich przyznawania, dlatego niekiedy hotel 4-gwiazdkowy za granicą w swym standardzie odpowiada hotelowi 2-gwiazdkowemu w Polsce. Oznaczenia, jakimi są gwiazdki warto zatem traktować z dużym dystansem, a przy wyborze hotelu kierować się kryteriami takimi, jak chociażby:

  • położenie – odległość od centrum, lotniska, plaży czy innego interesującego nas miejsca;
  • cena;
  • infrastruktura wokół hotelu – odległość od sklepu spożywczego, apteki czy centrum handlowego;
  • dostępność usług dodatkowych – bar, dyskoteka, gry, SPA, sauna, siłownia czy basen.

Można również zasięgnąć porady na internetowych forach i zapoznać się z opiniami osób, które dany hotel już odwiedziły w takich kwestiach, jak m.in.:

  • czystość pokoi i hotelowych pomieszczeń;
  • cisza i spokój;
  • widok z okna pokoju;
  • uprzejmość personelu i jakość obsługi;
  • jakość i smak jedzenia.

Warunki noclegowe w hostelu

Opinii internautów warto również zasięgnąć wybierając na miejsce noclegu hostel. Nie są to może obiekty tak ekskluzywne, jak hotele, ale cena za nocleg jest w nich dużo niższa, dlatego, jeżeli planujemy tylko przespać się w przyzwoitych warunkach za niewygórowaną cenę, takie rozwiązanie jest jak najbardziej dla nas.

Przed wyborem hostelu należy jednak upewnić się, czy warunki w nim będą znośne, a przynajmniej takie, które bez problemu zaakceptujemy. Warto zasięgnąć informacji i nabrać pewności, że nie trafimy do jakiejś „nory” lub 20-osobowej sali, jeżeli cenimy sobie prywatność. Wybierając hostel powinno się ponadto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak dobre jego skomunikowanie z interesującymi nas miejscami w mieście, okoliczna infrastruktura, dostępność łazienki czy możliwość wykupienia śniadania. Nie warto natomiast kierować się wyłącznie ceną, gdyż warunki w obiektach najtańszych bywają z reguły skandaliczne, co mimo zaoszczędzonych pieniędzy odbije się na jakości naszego odpoczynku.

Wypoczynek w apartamencie

Wybór apartamentu to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort, przestrzeń i niezależność. Apartamenty są bowiem z często budynkami mieszkalnymi, podzielonymi na wiele „mieszkań” – jedno lub wielopokojowych. Z wyboru noclegu w apartamencie warto skorzystać planując wyjazd większą grupą znajomych lub w kilka rodzin – ważne, by wzajemnie się akceptować tak, aby bez nieporozumień zajmować się wspólnie swym czasowym „domem”.

Za wynajęciem apartamentu na (szczególnie dłuższy) wyjazd przemawia szereg korzyści. Prócz dużej i komfortowej przestrzeni, którą mamy na własność są to ponadto: stały dostęp do kuchni (lub aneksu kuchennego), łazienki, i rozmaitych sprzętów takich, jak pralka, zmywarka czy telewizor, a niekiedy także możliwość skorzystania z innych wygód – np. ogrodu czy placu zabaw dla dzieci. Z uwagi na wysoki standard oraz większą powierzchnię, cena wynajęcia całego apartamentu jest wyższa niż cena noclegu w innych obiektach. Planując jednakże wyjazd większą grupą, z rodziną lub znajomymi, cena w przeliczeniu na jedną osobę wcale nie musi być zatrważająca, a często bywa nawet niższa od ceny noclegu w hotelu lub hostelu.

Dokonując wyboru odpowiedniego noclegu nie kierujmy się tylko i wyłącznie ceną. Może się bowiem okazać, że marna jakość miejsca noclegowego będzie niewspółmierna do zaoszczędzonych pieniędzy, a my wrócimy z urlopu czy innego atrakcyjnego wyjazdu z odrazą, niesmakiem i przykrymi wspomnieniami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie