Czym różni się guest house od hotelu?

Krzysztof Jagielski
18.06.2024

Guest house i hotel to dwa zupełnie różne typy zakwaterowania, o czym niektórzy nie wiedzą. Stąd też biorą się nieporozumienia, zwłaszcza w podróżach zagranicznych. W tym artykule krótko wyjaśniamy różnice między guest housem a hotelem.

Wielkość

Guest house to odpowiednim polskiego pensjonatu. Zazwyczaj jest to stosunkowo mały obiekt, na maksymalnie kilkanaście pokoi, w którym panuje swobodniejsza atmosfera. Charakterystyczne jest to, że w guest house można liczyć na bezpośredni kontakt z właścicielami, którzy zwykle sami obsługują gości.

Usługi i udogodnienia

Guest housy oferują podstawowe usługi, takie jak nocleg ze śniadaniem. Zdarza się jednak, że można w nich liczyć na opcję pełnego wyżywienia. Raczej nie uświadczymy natomiast stricte hotelowych usług, jak room service, budzenie, transport na lotnisko czy pranie i prasowanie ubrań.

Personel

W guest housie personel ogranicza się do maksymalnie kilku osób, w tym sprzątających, choć jak wspomnieliśmy zdarza się, iż za wszystkie czynności bezpośrednio odpowiadają właściciele. Można liczyć na regularne sprzątanie pokoju oraz wymianę ręczników i pościeli przy dłuższych pobytach.

Cena

Guest house nie jest może opcją stricte budżetową, jak hostel, natomiast z reguły jest znacznie tańszy niż klasyczny hotel, zwłaszcza wyższej klasy. To taki złoty środek dla osób, które z jednej strony oczekują sensownego komfortu pobytu, a z drugiej nie mogą sobie pozwolić na spanie w hotelach, starając się ograniczyć budżet wyjazdowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie