Aby zwiedzać Europę, nie trzeba mieć fortuny

Antoni Kwapisz
15.12.2015

Tanie linie lotnicze umożliwiają podróże po Europie za niewielkie kwoty. Ich ceny są w zasięgu portfela każdego przeciętnego Polaka. Dzięki temu w każdej chwili można dostać się do wybranego zakątka kontynentu - zaczynając od Berlina, kończąc Teneryfie czy greckich wyspać. Jak skorzystać z tanich lotów?

Dokąd tanio polecisz?

Możliwość taniego podróżowania po całej Europie pojawiła się dzięki tanim liniom lotniczym, operującym z wszystkich większych miast Polski, mających lotnisko. Tanie loty możliwe są do takich miast jak Londyn, Paryż, Madryt, Bolonia, Kopenhaga, a także mniej odwiedzanych przez turystów, aczkolwiek godnych zobaczenia – np. Bolonia, Budapeszt czy Sztokholm. Bilety lotnicze na tani lot z Polski do któregoś z wymienionych miast to czasami wydatek mniejszy niż 100 złotych – jednak trzeba je zarezerwować odpowiednio wcześniej. Ponieważ takie rejsy odbywają się codziennie, można zaplanować sobie wycieczkę po Europie z dużym wyprzedzeniem i polecieć na nią w dowolnej chwili.

Wady i zalety tanich linii lotniczych

Jednym z plusów tanich linii lotniczych jest duża ilość połączeń międzynarodowych, a że nazwa „tanie loty” nie jest tylko sloganem reklamowym, może sobie na nie pozwolić dosłownie każdy przeciętny człowiek. Jest jednak kilka minusów – tego typu sytuacji. Samoloty tanich przewoźników zwykle lądują na mniejszych lotniskach, np. London Luton, znacznie oddalonych od centrów miast, do których trzeba się dostać na własną rękę (np. za pomocą komunikacji podmiejskiej). U większości przewoźników bilety lotnicze kupowane są tylko na jedną klasę – wszyscy lecą na tym samym podkładzie. Należy także wnieść dodatkową opłatę za przekroczenie limitu bagażu. Wszystkie te sprawy to jednak nieduży minus - podróż zajmuje przeciętnie dwie - trzy godziny, a więc nie przeszkadza brak podziału na klasy czy też konieczność samodzielnego dojechania do miasta. Należy także pamiętać o tym, że tanie linie nie gwarantują niczego na miejscu – więc o takie sprawy jak nocleg czy wyżywienie warto zadbać samemu. A ponieważ zaoszczędza się sporo na biletach, nie powinno być to problemem. Ponadto można wcześniej sprawdzić przez internet wszystkie opłaty i ceny na miejscu, dzięki czemu wiadomo, jaki budżet przygotować.

Gdzie kupić bilet?

W sieci znajduje się wiele stron, które oferują bilety na opisane tu loty. Godne polecenia są serwisy, które mają do zaoferowania pakiety łączone – tanie loty plus noclegi w hotelu na miejscu. Zwykle taki pakiet obejmuje 2-3 noclegi, więc dobrze wykupić go, gdy człowiek wybiera się na krótki wypad, np. w weekend lub podczas kilku dni urlopu. Jednym z serwisów oferujących takie rozwiązanie jest Fru. Znajdują się tam także specjalne pakiety City Break.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie