5 słynnych hoteli, które „zagrały” w filmach

Piotr Kowalczyk
20.02.2017

Są luksusowe, bardzo drogie, sypiają w nich gwiazdy, ale łączy je coś jeszcze. Wszystkie mają na swoim koncie filmowe „role”. Mowa oczywiście o hotelach, które często stanowią tło dla wydarzeń w amerykańskich superprodukcjach. Hotele najczęściej „grają” same siebie, ale czasami są wypożyczane po to, by robić za scenografię kasyna czy apartamentu głównego bohatera. Oto 5 najsłynniejszych hoteli, które „zagrały” w filmach i dzięki temu są znane na całym świecie.

  1. Hotel Bellagio w Las Vegas – najsłynniejszy hotel w światowej stolicy hazardu grał w wielu filmach, ale szersza publiczność zna go głównie z filmu „Ocean's Eleven” oraz jego kontynuacji. Scenografowie wykorzystali przede wszystkim przestrzeń kasyna działającego w tym hotelu.
  2. Hotel Plaza w Nowym Jorku – ten hotel zna każdy, kto oglądał film „Kevin sam w Nowym Jorku” - niemal połowa zdjęć do tej produkcji była kręcona właśnie w tym luksusowym obiekcie (i to w nim Kevin spotyka słynnego Donalda Trumpa, późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych). Hotel Plaza wystąpił w wielu filmach, także w „Północ – północny zachód” Alfreda Hitchcocka.
  3. Hotel Beverly Wilshire w Beverly Hills – w tym obiekcie kręcono sceny do kultowego już filmu „Pretty Woman” z Julią Roberts, ale też do „Gliniarza z Beverly Hills” z Eddiem Murphy. Luksusowy hotel znajduje się tuż przy najsłynniejszej ulicy Beverly Hills, czyli Rodeo Drive.
  4. Roosevelt Hotel w Nowym Jorku – ten hotel regularnie pojawia się w filmach (najczęściej jego wejście) i ma na swoim koncie kilka znaczących produkcji. Najbardziej znany film to „Wall Street” z Michaelem Douglasem. W hotelu były także kręcone sceny do sympatycznej komedii „Pokojówka na Manhattanie” z Jennifer Lopez.
  5. Hotel Timberline Lodge w stanie Oregon – ten hotel „zagrał” w tylko jednym filmie, ale za to w jakim! To oczywiście „Lśnienie” z Jackiem Nicholsonem w reżyserii Stanleya Kubricka. Ten thriller z elementami horroru jest dziś uznawany za wzór gatunku, a kluczowe sceny (akcja rozgrywała się w hotelu) nakręcono właśnie w tym obiekcie. Do dziś jest to jego główna wizytówka.

Hotele regularnie są wykorzystywane do kręcenia filmów, ponieważ wiele z nich oferuje wręcz gotowe scenografie. Luksusowe obiekty najlepiej sprawdzają się w „rolach”... hoteli, co nie jest chyba żadnym zaskoczeniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.