Zadar czy Dubrovnik?

Krzysztof Jagielski
05.04.2017

Chorwacja to jedno z najbardziej obleganych przez turystów państw. Piękne tereny zielone, morze, jeziora, rzeki, a także cudowne, klimatyczne miasta i miasteczka. I oczywiście pyszne jedzenie – ciężko się temu wszystkiemu oprzeć, zwłaszcza, że ceny przy tych wszystkich atrakcjach są wyjątkowo niskie.

Dlatego Polacy bardzo chętnie wybierają ten kraj i stawiają zwiedzanie Chorwacji jako główny punkt swoich corocznych wakacji? To idealne połączenie błogiego wypoczynku na plaży z aktywnym zwiedzaniem i spacerami po mieście. Dubrovnik i Zadar często stawiane są na równi, dlatego niejednokrotnie ciężko ostatecznie wybrać.

Zadar

Zadar to miasto dla niektórych do złudzenia przypominające Rzym – i według jego starożytnych zasad rozbudowane. Znajdziemy tam elementy antyczne, a także typowo nowoczesne, co sprawia, że Zadar jest bardzo obleganym miastem przez turystów z całego świata.

Ulice i uliczki są pełne starożytnych, średniowiecznych i renesansowych zabytków. Spacerując po mieście mamy wrażenie, że ciągle zwiedzamy i ciągle widzimy coś istotnego. Najbardziej ciekawym i wyjątkowym miejscem Zadaru jest instalacja imitująca układ słoneczny, która tworzy nadmorski bulwar i amfiteatr. Można tam usiąść i podziwiać morze, a także zachody słońca, które ponoć są najpiękniejsze na całym świecie.

Całkiem niedaleko, bo około godzinę drogi od Zadaru, znajduje się pięć parków narodowych: Paklenica, Kornati, Jeziora Plitwickie, Wodospady Krka i Północny Velebit.

Ta część wybrzeża Adriatyku obfituje w wyspy, wysepki, zatoki oraz cieśniny (ponad 200). Całość tworzy wyjątkowy efekt, dzięki czemu możemy podziwiać niesamowity krajobraz, który prezentuje się pięknie o każdej porze dnia i nocy.

Dubrovnik

To miasto stanowi najbardziej wysunięty punkt Chorwacji. Dubrovnik ma świetnie zachowaną architekturę wielu przeszłych epok, podobnie zresztą jak Zadar. Warto zwiedzić miasto na piechotę – ponoć to najlepszy sposób na poczucie w 100 procentach romantycznego klimatu, jakim nacechowane jest to miejsce.

Najbardziej znana dzielnica Dubrovnika to Stradum, gdzie możemy podziwiać mnóstwo zabytków oraz kościołów. Znajdziemy tam również Pałac Rektorów, klasztor franciszkański oraz pałac Sponza.

W Dubrowniku kręcono również serial „Gra o Tron”, dlatego dla fanów to obowiązkowe do zobaczenia miejsce na mapie!

Samolotem do Chorwacji?

Wycieczki organizowane przez biura podróży najczęściej oferują transport w formie autobusu. Często też słyszy się, że jeśli wakacje w Chorwacji to samochodem. Jednak coraz bardziej popularne jest dotarcie do Chorwacji samolotem. Na jego korzyść przemawia przede wszystkim szybkość oraz komfort. Autobus jest dużo wolniejszy i nie daje takiej przyjemności. Szybko się nagrzewa, poza tym jest niewiele miejsca, które musimy zajmować przez kilkanaście godzin z rzędu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie