Wybierasz się do Irlandii? Tych miejsc nie możesz ominąć!

Andrzej Winnicki
06.04.2018

Irlandia w naszym kraju jest kojarzona niemal wyłącznie przez pryzmat wielkiej fali emigracyjnej. Na tej wyspie zamieszkały setki tysięcy Polaków szukających lepszych warunków życia i oczywiście wyższych zarobków. Niektórzy słysząc o Irlandii mają przed oczami słynne dublińskie puby oraz wspominają lekturę „Ulissesa” Joyce’a. Warto jednak wiedzieć, że ten wyspiarski kraj ma również ciekawą turystyczną twarz. Naprawdę warto zaplanować podróż do Irlandii, bo to nieoczywisty, ale fascynujący kierunek. Czego nie można ominąć w trackie zwiedzania popularnej zielonej wyspy?

Rock of Cashel

To atrakcja turystyczna numer 1 w Irlandii, oczywiście zaraz po Dublinie. Pochodzący z XII wieku zespół budowli sakralno-obronnych zachwyca monumentalną architekturą, jest świetnie zachowany, a to sprawia, że odwiedzają go tłumy turystów. Warto tutaj przyjechać poza sezonem, np. wczesną wiosną czy jesienią. Można wówczas w spokoju podziwiać zabytki pamiętające czasy Celtów oraz m.in. zobaczyć oryginalny krzyż św. Patryka.

Klify Moheru

Jest to jeden z najpiękniejszych zakątków Irlandii, prawdziwa perełka dla fanów pocztówkowych widoków. Klify robią piorunujące wrażenie, a jeden z ich odcinków osiąga wysokość ponad 210 metrów. Przy dobrej pogodzie w oceanie można dostrzec wieloryby czy foki. Ten odcinek irlandzkiego wybrzeża jest także domem dla bardzo rzadkich gatunków ptaków.

Fanad Head Lighthouse

Powszechnie uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Ta zjawiskowa latarnia morska została zbudowana w 1818 roku na wysokości około 36 metrów nad poziomem morza. Stoi na klifie, co samo w sobie robi duże wrażenie. Jest to bardzo dobry punkt widokowy na irlandzkie wybrzeże, z którego można także podziwiać delfiny (przy odpowiedniej pogodzie). Latarnia stanowi jeden z najważniejszych punktów na słynnym szlaku Wild Atlantic Way.

Klify Slieve League

Są jeszcze bardziej spektakularne niż Moheru, ponieważ wznoszą się na wysokość aż 600 metrów nad poziomem morza. To jedne z najwyższych klifów w Europie. Gwarantują świetny widok na ocean oraz umożliwiają podglądanie jego mieszkańców. Większość turystów odwiedza to miejsce, by podziwiać przepiękną zatokę Donegal oraz słynną górę Ben Bulben.

Irlandia ma oczywiście do zaoferowania znacznie więcej, ale jeśli masz niewiele czasu, to koniecznie poświęć go na odwiedzenie tych miejsc. Nie będziesz żałować!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie