Ważne zmiany dla planujących podróż do Wielkiej Brytanii. Musisz to wiedzieć!

Antoni Kwapisz
18.10.2021

Wybierasz się w najbliższym czasie na Wyspy Brytyjskie? Przygotuj się na ważną zmianę, która zacznie obowiązywać już od 1 października. Tego dnia podróżni z Polski nie wjadą już na teren UK na podstawie dowodu osobistego. Wymagane będzie okazanie paszportu. Jeśli go nie masz, to pamiętaj, że na wyrobienie tego dokumentu czeka się nawet 30 dni (choć w szczególnych przypadkach możliwe jest przyspieszenie procedury do 1 tygodnia).

Zmiana spowodowana Brexitem

Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, spowodował ogromne zamieszanie. Przez długi czas obowiązywały umowy dwustronne, dzięki którym udało się uniknąć całkowitego chaosu – jedną z nich było właśnie porozumienie, na mocy którego obywatele krajów unijnych mogli wjeżdżać na terytorium UK na podstawie dowodów osobistych.

Okres przejściowy się jednak zakończył i jeśli Twoja podróż do Wielkiej Brytanii ma się odbyć po 1 października, to musisz mieć już ze sobą aktualny paszport.

Ważne!

Wymagane jest, aby paszport pozostał ważny przez cały okres pobytu cudzoziemca na terytorium Wielkiej Brytanii.

Kto wciąż wjedzie do UK na podstawie dowodu?

Od powyższej zasady jest kilka wyjątków. Do Wielkiej Brytanii bez paszportu nadal będą mogły wjeżdżać osoby mającej pozwolenie na pracę w UK lub oczekujące na jego wydanie.

Warto również wspomnieć, że brytyjski rząd zapowiedział zrezygnowanie z kontrowersyjnego systemu „świateł drogowych”, czyli klasyfikowania krajów pod kątem ryzyka zakażenia koronawirusem. System ma przestać obowiązywać od 1 października, co jednak nie oznacza całkowitej rezygnacji z obostrzeń związanych z COVID-19. Nadal należy się spodziewać konieczności okazania negatywnego wyniku testu lub certyfikatu szczepienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie