Wakacje w Grado we Włoszech? Sprawdź, dlaczego warto

Mariusz Siwko
08.04.2024

Grado, nazywane przez Włochów „Słoneczną Wyspą”, to niewielkie miasto położone na północnym wybrzeżu Adriatyku we Włoszech, będące jednym z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych regionu. Do Grado przyjeżdża wielu Polaków, zachwyconych atmosferą miejsca, ale nie tylko. Po więcej argumentów przemawiających za spędzeniem wakacji w Grado we Włoszech zapraszamy do naszego artykułu.

Blisko

Dojazd do Grado z południa naszego kraju zajmuje mniej więcej tyle samo czasu co nad polskie morze. Różnica polega na tym, że we Włoszech mamy gwarantowaną pogodę.

Piękne plaże

Na północnym wybrzeżu Adriatyku raczej trudno jest znaleźć złote plaże z ładną wodą, natomiast Grado stanowi tutaj chlubny wyjątek. Miasto oferuje kilometry piaszczystych plaż, które są idealne dla rodzin z dziećmi.

Historyczne centrum

Miasto ma bogatą historię sięgającą czasów rzymskich, co jest widoczne w jego architekturze i zabytkach. Spacerując wąskimi uliczkami Grado, można podziwiać urokliwe kamienice, starożytne kościoły i malownicze place.

Lecznicze błoto morskie

Grado jest znane z naturalnych błot morskich, które mają właściwości lecznicze, szczególnie dobrze sprawdzając się w terapii problemów skórnych i reumatycznych. Można tu skorzystać z zabiegów w lokalnych ośrodkach spa i uzdrowiskach.

Gastronomia

Kuchnia regionu Friuli-Wenecja Julijska, do której należy Grado, słynie ze swoich wyśmienitych potraw i win. To świetne miejsce, by spróbować świeżych owoców morza, tradycyjnych włoskich past oraz lokalnych win.

Ścieżki rowerowe i piesze

W okolicy Grado znajduje się wiele malowniczych tras rowerowych i pieszych, prowadzących przez naturalne parki i rezerwaty. To doskonała okazja do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Bliskość innych atrakcji

Grado stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania innych ciekawych miejsc w regionie, takich jak Triest, Wenecja czy słynne winnice Friuli. Możliwość łatwego dostępu do różnorodnych atrakcji turystycznych sprawia, że jest to idealne miejsce na wakacje we dwoje lub z rodziną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie