Wakacje w Europie: w czym są lepsze od tych w egzotycznych stronach?

Mariusz Siwko
03.06.2020

Polacy coraz chętniej latają na zagraniczne wakacje do krajów, które z naszej perspektywy mogą być uznawane za egzotyczne – przede wszystkim do Azji, Ameryki Środkowej i Afryki. Mimo to atrakcyjnym kierunkiem podróży pozostaje Europa, która nadal ma wiele do zaoferowania spragnionym słońca, rozrywek i zwiedzania. Jeśli masz dylemat, czy wybrać się na urlop do jednego z krajów europejskich, czy może jednak w egzotyczne strony, sprawdź argumenty przemawiające za tą pierwszą opcją.

Krótsza podróż

To chyba najważniejsza zaleta wakacji w Europie. Nawet do najodleglejszego zakątka Starego Kontynentu, czyli Portugalii, można się dostać w ciągu kilku godzin korzystając z połączenia lotniczego. Wakacje w Europie to również najlepsza opcja dla osób, które preferują podróżowanie własnym samochodem.

Przewidywalny koszt

Mamy tutaj na myśli o wiele łatwiejszą możliwość policzenia kosztów wakacji. W większości krajów europejskich chętnie odwiedzanych przez Polaków obowiązuje waluta euro, co pozwala z góry założyć budżet urlopowy. Euro można kupić w Polsce i uniknąć w ten sposób ryzyka kursowego. Waluty egzotycznych krajów są znacznie trudniej dostępne.

Bliskość kulturowa

Dla wielu osób właśnie to będzie najważniejszym argumentem przemawiającym za spędzeniem wakacji w Europie. Bliskość kulturowa umożliwia łatwiejsze odnalezienie się w obcym kraju, zrozumienie obowiązujących w nim zasad, a także uniknięcie kłopotów z powodu np. urażenia czyichś przekonań czy uczuć religijnych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w większości krajów europejskich można się dziś porozumieć po angielsku, co nie jest normą np. w Azji.

Łatwiejsze procedury

Chodzi o brak obowiązku wyrobienia wizy czy nawet paszportu, ponieważ do zdecydowanej większości europejskich krajów da się dziś wjechać tylko na podstawie paszportu. Podróżując samochodem po strefie Schengen można nawet uniknąć jakichkolwiek kontroli. Bez wątpienia pod względem formalności wakacje w Europie są najwygodniejszą opcją, na jaką można się zdecydować.

Mimo wszystko wyższy poziom bezpieczeństwa

Owszem, w Europie regularnie zdarzają się zamachy terrorystyczne, jednak nadal Stary Kontynent jest uważany za względnie bezpieczny – również pod względem zagrożenia kataklizmami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie