Wakacje w Chorwacji. Kiedyś marzenie, dziś coraz częściej koszmar

Mariusz Siwko
28.04.2020

Chorwacja przez kilkanaście ostatnich lat była jednym z głównych celów wyjazdów turystycznych Polaków. Do tego pięknego kraju można w kilkanaście godzin dojechać własnym samochodem. Latem pogoda jest praktycznie gwarantowana, a sami Chorwaci są też do nas pozytywnie nastawieni. Na tym idyllicznym obrazie pojawia się jednak coraz więcej rys. Wakacje w Chorwacji wcale nie muszą być spełnieniem marzeń, a mogą nawet okazać się niezłą wpadką. Dlaczego? Kilka przyczyn wymieniamy w naszym poradniku i radzimy Ci poważnie się nad nimi zastanowić, zanim zdecydujesz się na spędzenie urlopu w Chorwacji.

Wysokie ceny

Chorwacja już dawno przestała być zaliczana do kategorii krajów na „polską kieszeń”. Obecnie ceny w Chorwacji śmiało mogą być porównywane do tych we Włoszech, a w najpopularniejszych kurortach nawet je przebiły – mamy tutaj na myśli chociażby Dubrownik, Split czy Trogir. Jeśli więc liczysz na to, że pojedziesz do Chorwacji i sporo zaoszczędzisz, to jesteś w błędzie. Przygotuj sobie znacznie większą kwotę niż ta, jaką chciałbyś przeznaczyć na urlop nad Bałtykiem.

Słabe plaże

Chorwacja nigdy nie słynęła z pięknych plaż, bo ich tam praktycznie nie ma. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, co to właściwie oznacza. Wyjaśniamy więc: wyobraź sobie „plażę”, która jest w zasadzie betonowym pomostem. Jeśli będziesz mieć szczęście, to może uda Ci się znaleźć plażę z kamieni lub grubego, nieprzyjemnego żwiru (najczęściej usypaną sztucznie). To zdecydowanie nie jest dobry kierunek dla fanów wylegiwania się na ciepłym piasku.

Ogromne tłumy

Chorwacja stała się wyjątkowo modnym kierunkiem turystycznym. Polaków stopniowo wypierają Niemcy czy Francuzi, dla których ten kraj nadal może uchodzić za względnie tani. Tak czy inaczej nie licz na to, że uda Ci się znaleźć urokliwy, cichy zakątek nad morzem. Jest na to szansa, jeśli wybierzesz północne regiony Chorwacji, ale jednak do tego kraju jedzie się po to, aby cieszyć oczy widokiem Adriatyku.

Wcale nie taki łatwy dojazd

Co prawda do Chorwacji z Polski można dojechać niemal w całości autostradami, ale jest to opcja dość kosztowna z uwagi na drogie winiety. Z kolei w samej Chorwacji dominują kręte, wąskie drogi. Widoki są co prawda zachwycające, ale pod względem bezpieczeństwa i komfortu kierowcy ten kraj wypada niestety nie najlepiej. No i nie zapominaj, że musisz mieć w 100% sprawny samochód, bo ciężkie podjazdy i wysokie temperatury momentalnie obnażą np. usterki w układzie chłodzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie