W tych pięknych miejscach możesz stracić portfel! Europejskie „stolice” kieszonkowców

Krzysztof Jagielski
03.07.2018

Typowa sytuacja. Jesteś na wymarzonych wakacjach, podziwiasz piękne zabytki, rozkoszujesz się beztroskim urlopem, aż nagle odkrywasz, że nie masz czym zapłacić za wodę w sklepie, bo… zostałeś okradziony. W takie tarapaty co roku wpadają tysiące turystów odwiedzających europejskie miasta. Powstała nawet lista wyjątkowo niebezpiecznych miejsc, w których utrata portfela jest prawie pewna. Wymieniamy je w naszym poradniku i przestrzegamy: lepiej nie zabieraj tam dużej ilości gotówki i cennych gadżetów!

Paryż

Drobne kradzieże są na szczycie listy przestępstw popełnianych w stolicy Francji. Wpływ na to ma kilka czynników. Po pierwsze: tłumy turystów, które generują ogromny tłok. Po drugie: do Paryża ściągają złodzieje z całej Francji, a także z krajów północnej Afryki, którzy wyciąganie portfeli z kieszeni i torebek opanowali do perfekcji. Zwiedzając Paryż zachowaj więc ostrożność, szczególnie w okolicach Wieży Eiffla i Centrum Pompidou.

Barcelona

To nieoficjalna stolica europejskich kieszonkowców. Problem złodziejstwa jest tam tak poważny, że władze zdecydowały się nawet stworzyć specjalną mapę, na której są zaznaczone wyjątkowo ryzykowne miejsca. Turyści powinni mieć się na baczności przede wszystkim spacerują La Ramblą. Na tej ulicy dosłownie roi się od kieszonkowców z Maroka, Ekwadoru, Rumunii oraz Bośni i Hercegowiny.

Ateny

Stolica Grecji „słynie” z kieszonkowców, którzy są prawdziwymi specjalistami w swoim fachu. Przodują w tym przede wszystkim emigranci z krajów afrykańskich, ale i rodowici Grecy wykazują się tutaj sporym talentem. O utratę portfela bardzo łatwo jest szczególnie w kolejce do zwiedzania Akropolu. Ponadto „zagłębiami” kieszonkowców są plac Syntagma, bazar Monastiraki oraz plac Omonia, gdzie także można się natknąć na dość agresywnych narkomanów.

Dubrownik

Najpiękniejsze miasto Chorwacji co roku przyciąga około milion turystów. Kieszonkowcy nie mogą oczywiście przegapić takiej okazji. Tłok, jaki panuje w zabytkowym centrum Dubrownika, stwarza idealne warunki do drobnych kradzieży. Szczególnie trzeba uważać zwiedzając mury miasta. Przed wejściem na teren atrakcji koniecznie sprawdź, czy masz zapięty plecak, a najlepiej trzymaj go zawsze z przodu.

Zwiedzając wszystkie te miasta miej się na baczności. Nigdy nie zabieraj ze sobą dużej ilości gotówki i drogich, rzucających się w oczy gadżetów. Jeśli jest to możliwe, najcenniejsze rzeczy (paszport, dokumenty, większą sumę pieniędzy) zostaw w hotelowym sejfie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie