Turcja wielkim hitem wśród polskich turystów

Andrzej Winnicki
27.12.2022

Turecka turystyka kwitnie. Kraj ten z roku na rok przyciąga coraz więcej podróżnych, w tym z Polski. Można nawet napisać, że rok 2022 należał do Turcji, która okazała się być wielkim hitem wśród polskich turystów. Świadczą o tym statystyki udostępnione przez stronę turecką.

Ponad milion Polaków wybrało Turcję

W 2022 roku – dokładnie w okresie od stycznia do końca października – urlop w Turcji spędziło ponad 1,1 miliona polskich turystów. To absolutny rekord i wzrost aż o 29,5 procent w porównaniu z dotychczas najlepszym 2019 rokiem. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba polskich turystów w Turcji wzrosła o 64 procent.

Skąd tak gwałtowny skok? Głównym czynnikiem było zniesienie obowiązku okazywania paszportu. Polacy mogą wjechać do Turcji na dowód osobisty, co z pewnością zachęciło do wybrania tego kierunku dziesiątki tysięcy turystów znad Wisły.

Turcja zyskała również na… własnych kłopotach gospodarczych. Tegoroczne wakacje w tym kraju były wyjątkowo tanie za sprawą gwałtownego osłabienia się liry w stosunku do głównych walut, przede wszystkim dolara amerykańskiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie