Tam nie spotkasz tłumów! 6 europejskich krajów najrzadziej odwiedzanych przez turystów

Jerzy Biernacki
29.05.2017

Europa to wciąż najpopularniejszy kontynent wśród turystów. Kraje takie jak Hiszpania czy Francja rokrocznie odwiedza ponad 50 milionów gości, a dystans dzielnie odrabiają też Grecja i Włochy. Są jednak i takie państwa, które na turystyce – póki co – się nie obłowiły. Jadąc tam masz więc gwarancję spokoju i braku tłumów. Wymieniamy 6 europejskich krajów najrzadziej odwiedzanych przez turystów.

  1. Bośnia i Hercegowina – według statystyk ten niewielki bałkański kraj odwiedza zaledwie około pół miliona turystów rocznie. Szkoda, bo Bośnia i Hercegowina ma wiele do zaoferowania. Zachwycające i przejmujące Sarajewo, przepiękny Mostar, przyjemne wybrzeże (choć maleńkie) – to najważniejsze argumenty przemawiające za tym, aby w końcu tam pojechać. To podpowiedź dla Polaków tłumnie jeżdżących do sąsiedniej Chorwacji.
  2. Macedonia – kolejny bałkański kraj, który nie może przekonać do siebie turystów. Odwiedza go mniej niż pół miliona osób rocznie. Jest jeden ważny powód, aby przyjechać do Macedonii – to Ochryda, piękne miasto położone nad jeziorem Ochrydzkim. Macedończycy są również bardzo przyjaźnie nastawieni do Polaków, a ceny usług turystycznych naprawdę zachęcają.
  3. Białoruś – w powszechnej opinii jest to kraj totalitarny, zamknięty dla masowej turystyki. Rzeczywiście, uzyskanie białoruskiej wizy nie jest takie łatwe, choć od niedawna obowiązują znacznie przyjaźniejsze dla Polaków przepisy. Białoruś warto odwiedzić dla Grodna i... widoków, o których Polacy już dawno zapomnieli, kojarzących się z wczesnymi latami 90.
  4. Mołdawia – ten kraj jest bardzo mało znany, czego efektem jest zaledwie kilkadziesiąt tysięcy odwiedzin rocznie. Mołdawia kojarzy się przede wszystkim z winami, ale kraj ma do zaoferowania znacznie więcej. Przede wszystkim bajeczne okoliczności przyrody i otwartość mieszkańców.
  5. Islandia – ten kraj zaczął mocno stawiać na turystykę, czego efektem jest stały wzrost liczby odwiedzających. Obecnie na Islandię przylatuje około milion turystów rocznie. W zgodnej opinii ta wyspa jest „małą Nową Zelandią”. Zachwyca widokami, białymi nocami, dużą szansą upolowania zorzy polarnej i czystym powietrzem. Odstraszają jedynie wysokie ceny.
  6. Serbia – wracamy na Bałkany, aby odwiedzić Serbię, kraj o tragicznej historii najnowszej, targany konfliktami i otwartymi wojnami. Nic dziwnego, że Serbowie są bardzo dumnym i nieufnym narodem. Ten kraj jest jednak spragniony turystów, którzy mogą zwiedzić piękny Belgrad i poczuć wyjątkową mieszankę wielu kultur.

Jeśli więc szukasz ciekawego miejsca na najbliższą podróż, jednak nie lubisz przeciskać się przez tłumy turystów, już wiesz, gdzie pojechać. Każdy z tych krajów powinien Ci przypaść do gustu!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie