Pojedziemy pociągiem do Amsterdamu i Brukseli!

Antoni Kwapisz
25.10.2021

To, o czym rynek kolejowy spekulował od dłuższego czasu, jest już oficjalną informacją. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego udzielił otwartego dostępu czeskiej linii RegioJet na uruchomienie nowego połączenia – z Warszawy do Ostendy. Jest to o tyle istotne, że pociągi będą się zatrzymywać w atrakcyjnych turystycznie miastach, czyli w Amsterdamie oraz Brukseli.

Kiedy start nowego połączenia?

Choć przyznany otwarty dostęp będzie obowiązywać od grudnia 2021 do grudnia 2026, to czeski przewoźnik nie zamierza zwlekać z uruchomieniem atrakcyjnego połączenia. Plany zakładają, że pociągi na tej trasie uda się puścić latem 2022 roku. City break w Amsterdamie? Brzmi bardzo interesująco!

Szczegóły połączenia

Przede wszystkim warto podkreślić, że będzie to połączenie nocne, co jest korzystną informacją dla podróżnych (zaoszczędzą na jednym noclegu) na miejscu. Według wstępnie ułożonego planu pociągi mają startować w Warszawie krótko po 17 i zatrzymywać się odpowiednio w Łowiczu, Kutnie, Koninie, Wrześni, Poznaniu, Świebodzinie oraz Rzepinie.

Zagraniczne przystanki planowane są we Frankfurcie nad Odrą, Berlinie, Hanowerze, Amsterdamie, Den Haag, Rotterdamie, Roosendaal, Antwerpii, Brukseli, Brugii oraz docelowo w Ostendziem, gdzie pociąg ma się zameldować przed 10 rano. W drogę powrotną wyruszy krótko po 18, aby do Warszawy dotrzeć około 12 w południe.

Dodajmy również, że w ramach tego połączenia będą obowiązywać pewne ograniczenia dla podróżnych. W Polsce pasażerowie będą mogli tylko wsiadać (kierunek Ostenda) lub wysiadać (kierunek Warszawa) z pociągów. Dzięki temu połączenie nie będzie stanowić konkurencji dla PKP ma trasach lokalnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie