Podróż po Europie w dobie pandemii – czym się kierować przy wyborze kraju docelowego?

Andrzej Winnicki
13.04.2021

Planujesz już wakacje i koniecznie chcesz wybrać się do ciepłego kraju, najlepiej własnym samochodem? Naturalnym kierunkiem wydaje się być południe Europy. Jest tylko mały problem: pandemia. Poszczególne kraje wprowadzają własne zasady bezpieczeństwa, dlatego to one powinny być dla Ciebie podstawowym kryterium wyboru miejsca docelowego na wakacje. Na co warto tutaj zwracać szczególną uwagę? Sprawdź w naszym poradniku.

Szczepienie

Nie wnikamy w to, czy zamierzasz się szczepić przeciwko COVID-19 czy też nie. Istnieje jednak wysokie ryzyko, że i tak nie zdążysz tego zrobić przed wakacjami. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdź, czy kraj, w którym chcesz spędzić urlop, nie będzie wymagać od podróżnych okazania zaświadczenia o przyjęciu szczepionki, zwalniającego z obowiązkowej kwarantanny.

Obowiązkowy test

To raczej będzie wakacyjna norma, ale ważne jest, czy dany kraj wymaga wyniku testu PCR czy może wystarczy antygenowy. Ten drugi jest kilkakrotnie tańszy, co przy np. 4-osobowej rodzinie robi już różnicę. Sprawdź też, jaki jest graniczny termin ważności testu, żeby się nie okazało się, że po np. 2 dniach podróży okazane zaświadczenie nie będzie honorowane na granicy.

Kwarantanna

To bardzo dokuczliwa kwestia, dlatego z góry radzimy – omijaj szerokim łukiem kraje, które choćby przebąkują o możliwości wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny dla turystów, nawet posiadających negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. W niektórych krajach taka kwarantanna wynosi nawet do 5 dni, po czym następuje kolejny test wykonywany na koszt turysty. Umówmy się – to gruba przesada i gra niewarta świeczki.

Ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy regionami

Na takie ograniczenia obecnie można natrafić między innymi we Włoszech. Z punktu widzenia turysty nie jest to komfortowa sytuacja, ponieważ słabo brzmi opcja, w której możemy spędzić wakacje np. w Rzymie, ale już nie wolno nam udać się na wycieczkę do zachwycającej Florencji. Dlatego koniecznie zajrzyj na stronę polskiej ambasady działającej w danym kraju i zapoznaj się z aktualnymi przepisami dla turystów. Dopiero na tej podstawie podejmij wiążącą decyzję o wyjeździe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie