Paryż w pigułce – 5 miejsc, które musisz odwiedzić

Antoni Kwapisz
23.06.2016

Paryż to jedno z tych miast, które od lat fascynują, przyciągają, hipnotyzują rzesze turystów na całym świecie. Mówi się, że francuską stolicę trzeba koniecznie odwiedzić przynajmniej raz w życiu... Uśmiechnęło się do Ciebie szczęście i znalazłeś tanie bilety do Paryża? Zastanawiasz się, co powinieneś zobaczyć w tym niesamowitym mieście? Oto bardzo krótka ściągawka.

Wieża Eiffela

To tak oczywiste, że aż dziwnie o tym pisać. Metalowa konstrukcja wzniesiona z okazji Wystawy Światowej w 1889 r. to chyba najsłynniejsza budowla świata, prawdziwy symbol Paryża. Jeśli nie widziałeś Wieży Eiffela, Twój pobyt w Paryżu się nie liczy. Są i tacy, którzy ograniczają się wyłącznie do niej – tego jednak nie polecamy.

Katedra Notre-Dame

Arcydzieło gotyckiej architektury sakralnej, jeden z najsłynniejszych kościołów na świecie. Od czasu swojego powstania w XIV w. fascynowała i inspirowała artystów i pisarzy – wystarczy wspomnieć wielkie dzieło Victora Hugo „Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu”... Strzelista budowla sprawia, że człowiek czuje się maleńki i marny – to niesamowite, dziwne, wręcz mistyczne uczucie, którego nie da się opisać. Trzeba przeżyć na własnej skórze.

Dzielnica Łacińska

Choć na co dzień nikt się na tym nie zastanawia, tanie loty Paryż – reszta świata są w centrum uwagi grupy społecznej zgoła innej niż zwyczajni turyści. Mowa o studentach z różnych zakątków globu, którzy uczą się na Sorbonie – i jakoś przecież muszą się przemieszczać do swoich rodzinnych domów... Dzielnica Łacińska to właśnie uniwersytecka część Paryża, gdzie znajduje się większość budynków Sorbony i słynnego Kolegium Francuskiego. Tutaj znajduje się też Panteon, mauzoleum wybitnych Francuzów, gdzie spoczywają między innymi Wolter, wspomniany wcześniej Victor Hugo czy – akcent polski – Maria Skłodowska-Curie.

Łuk Triumfalny

Kolejny symbol Paryża, upamiętniający ofiary rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Znajduje się na skraju Pól Elizejskich, czyli reprezentacyjnej alei francuskiej stolicy Jego budowę zainicjował sam Napoleon w roku 1806. Co ciekawe, na łuku wyryte są nazwiska 386 oficerów napoleońskich, w tym 7 Polaków.

Moulin Rouge

Najsłynniejszy kabaret we Francji, a może i na całym świecie, od lat obecny w popkulturze – by wspomnieć choćby kultowy musical Moulin Rouge z Nicole Kidman i Ewanem McGregorem. Jego znakiem rozpoznawczym jest wielki czerwony neon w kształcie młyna. Moulin Rouge znajduje się w dzielnicy czerwonych latarni nieopodal Montmartre i słynie z seksownych tancerek wykonujących frywolnego kankana.

To tylko początek długiej listy atrakcji paryskich. Rezerwując loty do Paryża, warto zaplanować podróż tak, by spędzić tam co najmniej tydzień. Inaczej przez długi czas towarzyszyć nam będzie poczucie ogromnego niedosytu... 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie