Nie tylko Chorwacja. Perełki Bałkanów, które warto odwiedzić

Mateusz Rąbalski
23.05.2018

Przeciętnemu polskiemu turyście Bałkany kojarzą się wyłącznie z Chorwacją. Ten niewielki kraj należy do najchętniej odwiedzanych przez Polaków, co jednak wpłynęło na znaczny wzrost cen. Ponadto w sezonie w Chorwacji jest niesamowicie tłoczno, co nie sprzyja błogiemu odpoczynkowi i komfortowemu zwiedzaniu. W tym roku idź pod prąd i odwiedź mniej popularne miejsca na Bałkanach, które z pewnością Cię zachwycą. Kilka ciekawych propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Ochryd

Bajkowo piękne miasteczko w Macedonii, które słynie z tego, że leży na brzegu jednego z najstarszych jezior w Europie. Ochryd (często spotykana nazwa, to Ochryda), urzeka od pierwszych chwil. Panuje tutaj bardzo przyjemny klimat, który sprzyja zwiedzaniu niemal przez cały rok. Warto przespacerować się uliczkami zabytkowego centrum i zrobić zakupy w słynnych na całe Bałkany sklepach jubilerskich, których znakiem rozpoznawczym są wyroby z pereł. Kąpiel w Jeziorze Ochrydzkim także jest bardzo przyjemna – latem temperatura wody potrafi dobić do 30°C.

Mostar

Miasto, które jest symbolem bezsensu i okrucieństwa wojny w byłej Jugosławii. Mostar dźwiga się z ruin i dziś jest najchętniej odwiedzanym miejscem w Bośni i Hercegowinie. Udało się także odbudować słynny most, którego zniszczenie było jednym z punktów zwrotnych w czasie wspomnianej wojny i wywołało oburzenie w całej Europie. Współczesny Mostar zachwyca piękną architekturą, a spacer brzegiem Neretwy to czysta przyjemność.

Sarajewo

I zostajemy w Bośni i Hercegowinie, ponieważ będąc w tym kraju koniecznie trzeba zajrzeć do stolicy. Sarajewo jest kojarzone wyłącznie przez pryzmat wojny. Fakt, że spacerując po tym mieście nie sposób nie zauważysz śladów krwawego konfliktu i pozbyć się wrażenia, że wciąż panuje tutaj bardzo napięta atmosfera. Pomimo to miasto zachwyca, szczególnie jego muzułmańska część. Warto wcześniej poczytać trochę o wydarzeniach z pierwszej połowy lat 90., aby lepiej zrozumieć, co całkiem niedawno przeszli mieszkańcy Sarajewa.

Kotor

Słusznie jest nazywany perłą Bałkanów. Pod względem architektury i położenia spokojnie może konkurować z zadeptanym Dubrownikiem, od którego jest oddalony o zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. Kotor to najpiękniejsze miasto Czarnogóry. W sezonie oczywiście są tutaj tłumy, dlatego zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca jesienią lub wiosną.

Saranda

Najważniejszy kurort Albanii coraz odważniej konkuruje z modnymi ośrodkami W Chorwacji, Czarnogórze, a nawet sąsiedniej Grecji. Saranda nie zachwyca architekturą czy zabytkami, ale oferuje piękne plaże, czyste wody Morza Jońskiego i… nawet kilkakrotnie niższe ceny niż na pobliskim Korfu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie