Na narty? Do Włoch!

Krzysztof Jagielski
25.01.2016

Włoskie góry od wielu lat przyciągają wszelkich amatorów sportów zimowych – począwszy od łyżwiarstwa i curlingu, a skończywszy na nartach i snowboardzie. Gdzie jednak Polacy jeżdżą najczęściej i dlaczego właśnie tam?

Już na samym początku rozważań na temat celu zimowych wypraw Polaków i ich upodobań z tym związanych konieczne jest zaznaczenie, że de facto nikt nie prowadzi oficjalnych statystyk, które miejsca są najczęściej odwiedzane przez Polaków we Włoszech. Wynika to przede wszystkim z braku możliwości technicznych kontrolowania miejsca pobytu wszystkich obywateli. O ile wycieczki zorganizowane są łatwe do policzenia, gdyż odpowiednimi danymi musi dysponować każdy organizator wyjazdu, tak w przypadku osób fizycznych nie ma takiej możliwości – Unia Europejska jako jedną z podstawowych swobód gwarantuje nam swobodę przepływu ludzi.

Narty Val di Sole!
Jednym z najpopularniejszych kierunków polskich wycieczek zorganizowanych jest bez wątpienia region Val di Sole, a w szczególności miejscowość Marilleva. Dlaczego akurat ta? Pomimo tego, że jest to mała górska miejscowość, to ma doskonałe połączenie z kurortami narciarskimi Madonna di Campiglio oraz Folgarida, z którymi to razem tworzy jeden ośrodek narciarski. Połączenie trzech miejscowości pozwoliło na rozbudowanie całej infrastruktury w najbliższym regionie do ponad 140 wyciągów obsługujących 50 kilometrów tras zjazdowych. Warto również dodać, że w przeciwieństwie do polskich rozwiązań i sytuacji znanych z naszego „podwórka”, gdzie jeden skipass pozwala na korzystanie jedynie z konkretnego wyciągu, tak tutaj wykupując skipass mamy dostęp do wszystkich wyciągów i kolejek. To się po prostu opłaca zarówno narciarzom, jak i samym kurortom!

Internetowe wyjazdy!
W Internecie znajdziemy niezliczone oferty dotyczące wyjazdów na narty właśnie w północne regiony Włoch. Wiele z nich jest zatytułowanych „narty Włochy Val di Sole” czy „Marilleva narty” i z reguły chodzi właśnie o tej jeden ośrodek narciarski powstały z połączenia trzech kurortów.

Ile kosztują takie wyjazdy?
Wbrew pozorom wyjazdy zorganizowane w region Val di Sole nie są specjalnie drogie. Tydzień zimowego szaleństwa wraz z Weski w miejscowości Marilleva można mieć już za 1400,-zł. W powyższej cenie jest nie tylko wliczony transport z Poznania i do Poznania oraz miejsce noclegowe w apartamencie, ale również między innymi skipass uprawniający, jak już wyżej zostało to wspomniane, do korzystania ze wszystkich kolejek i wyciągów w ramach połączonych kurortów – Marilleva, Madonna di Campiglio oraz Folgarida.

Podsumowując, o ile ciężko wskazać, które regiony Włoch Polacy wybierają najczęściej podczas indywidualnych wypraw i zimowych wycieczek, tak w przypadku wyjazdów zorganizowanych plamę pierwszeństwa dzierży bezapelacyjnie miejscowość Marilleva w regionie Val di Sole. Pozostaje mieć nadzieję, że Włosi nie poprzestaną na dotychczasowej infrastrukturze i będą ją systematycznie rozbudowywali sprawiając, że rosnąca popularność tego ośrodka narciarskiego nie wpłynie na pogorszenie się standardów.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie