Masz mało czasu? Wyskocz na weekend do Berlina!

Antoni Kwapisz
14.12.2017

Stolica Niemiec to prawdziwy kocioł kontrastów. Można tu trafić na ultranowoczesną zabudowę, ale i stare, enerdowskie osiedla, które do złudzenia przypominają obrazy z Warszawy, Gdańska czy Bydgoszczy. Berlin to także jedna z europejskich stolic kultury. Jeśli dodamy do tego bardzo dogodny dojazd z Polski, otrzymamy gotowy przepis na świetny kierunek na weekendowy wypad. To co? Ruszamy do Berlina?

Jak dojechać?

Do Berlina z Polski można bardzo szybko i wygodnie dojechać autostradą, która wiedzie aż od Warszawy. Dla mieszkańców centralnej i zachodniej Polski jest to zdecydowanie najciekawsze rozwiązanie, bo gwarantuje wysoki komfort i rozsądny koszt. Trzeba tylko pamiętać, że przejazd autostradą A2 na całym jej fragmencie będzie kosztować aż 75 złotych w jedną stronę.

Do wyboru samochodu zachęca czas podróży. Przykładowo: z Poznania do Berlina dojedziesz nawet poniżej 3 godzin. Podróż z Warszawy będzie tylko o półtorej godziny dłuższa. Mieszkańcy południowej Polski mogą natomiast skorzystać z autostrady A4 i drogi ekspresowej S3 lub po wjechaniu na terytorium Niemiec wybrać tamtejsze autostrady.

Ciekawą opcją jest pociąg, choć trzeba pamiętać o trwających remontach, przez które czas podróży znacznie się wydłuża. Alternatywą jest również oferta prywatnych przewoźników autokarowych, którzy zawiozą Cię do Berlina już za kilkadziesiąt złotych.

Gdzie spać?

Jeśli nie musisz liczyć każdego euro, to na weekend zdecydowanie polecamy wybranie dobrego hotelu w centrum Berlina. W zależności od znalezionej promocji, taka przyjemność będzie Cię kosztować od 50 euro za noc. Cena zatem nie odstrasza.

Znacznie tańsze i łatwo dostępne są hostele. Tutaj ceny zaczynają się już od 15 euro, a dodatkowym atutem jest dobra lokalizacja wielu tego typu obiektów.

Możesz również pomyśleć nad wynajęciem prywatnego mieszkania przez Aribnb. To opcja korzystna cenowo, ale także ciekawa pod względem krajoznawczym. Być może Twój host zgodzi się zostać przewodnikiem po Berlinie.

Co zobaczyć?

Z wycieczki do Berlina zadowolone będą zarówno osoby, które lubią zabytki, jak i te szukające atrakcji kulturalnych. W mieście jest mnóstwo galerii na światowym poziomie, a także muzeów. Regularnie odbywają się też wystawy na świeżym powietrzu.

Osoby po raz pierwszy odwiedzające Berlin nie mogą oczywiście zrezygnować z zobaczenia obiektów znajdujących się na liście „must see”. Tutaj warto wymienić chociażby słynną Bramę Brandenburską, Uniwersytet Humboldta, Alexanderplatz z wieżą telewizyjną, Checkpoint Charlie (miejsce, gdzie graniczyły ze sobą Berlin Zachodni i Wschodni, Potsdamer Platz (z fragmentem Muru Berlińskiego) czy Ku'damm. Wycieczkę można skończyć w modnej dzielnicy Kreuzberg i zjeść oryginalnego tureckiego kebaba czy wypić kawę w jednej z licznych knajpek.

Weekendowy wypad do Berlina to świetny pomysł na tzw. city break. Jeśli chcesz zobaczyć coś nowego, a nie masz dużo czasu, zdecydowanie polecamy właśnie ten kierunek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie