Marzysz o wakacjach w Grecji? 5 rzeczy, które mogą Cię bardzo rozczarować

Piotr Kowalczyk
02.05.2017

Wakacje w Grecji są od kilku lat prawdziwym hitem wśród Polaków. To zdecydowanie najpopularniejszy kierunek oferowany przez biura podróży. Trudno się dziwić. Ceny zachęcają, pogoda jest gwarantowana, a wiele osób wraca z Hellady zachwyconych widokami, smakami i pięknym morzem. To tylko jedna strona medalu. Druga jest znacznie mniej interesująca. Wycieczka do Grecji może się okazać wielkim rozczarowaniem, przynajmniej dla kogoś, kto nastawia się na zobaczenie raju. Oto 5 rzeczy, które mogą Cię rozczarować podczas wakacji w Grecji.

  1. Akropol – oczywiście warto go raz w życiu zobaczyć, jednak atrakcja „na żywo” nieco rozczarowuje. Przede wszystkim z powodu jej fatalnego stanu (Greków nie stać na kompleksowe prace renowacyjne) oraz gigantycznych tłumów zwiedzających. W dodatku bilet wstępu jest bardzo drogi. W zamian otrzymujemy możliwość spacerowania w wielkim ścisku i w potwornym upale. Akropol robi o wiele lepsze wrażenie poza sezonem urlopowym.
  2. Plaże – to mit, że Grecja jest krajem najpiękniejszych plaż w Europie. Znacznie ładniejsze są chociażby te nadbałtyckie. Oczywiście można znaleźć urzekające miejsca (szczególnie na Krecie, Zakynthos i Peloponezie), ale generalnie większość greckich plaż wita grubym żwirem, kamieniami i masą hotelowych leżaków, za które trzeba słono zapłacić.
  3. Ceny – w Grecji jest drogo i trzeba sobie z tego zdać sprawę. Jeśli ktoś zamierza tam tylko wypoczywać i korzystać ze słońca, to znacznie bardziej opłaca się pojechać do hotelu z opcją all inclusive, ponieważ ceny w restauracjach mogą przyprawić o zawrót głowy. Grecy wiedzą, że turystyka jest jednym z głównych źródeł ich dochodów, dlatego bezwzględnie to wykorzystują. Swoje robi także słabość złotówki w stosunku do euro.
  4. Tłumy – czy w Grecji jest tłoczno? Bardzo! To jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych na świecie i trudno się dziwić, że o znalezieniu dla siebie ustronnego miejsca można tylko pomarzyć. Tłumy zwiedzających największe atrakcje, tłumy na plażach, tłumy w hotelach – to nie każdemu odpowiada.
  5. Bieda – kryzys ekonomiczny w Grecji to nie mit i jego skutki widać prawie na każdym kroku, szczególnie w dużych miastach, takich jak Ateny. W Polsce odwykliśmy nieco od widoku żebrzących dzieci, starszych ludzi i bezdomnych śpiących dosłownie na chodnikach. W Atenach jest to standard, który niejednej osobie może odebrać przyjemność z wakacji.

Grecja to piękny kraj (szczególnie wyspy), ale trzeba mieć świadomość jej wad. Oczywiście spędzając wakacje w luksusowym hotelu z all inclusive i nie wyściubiając z niego nosa można ich nawet nie dostrzec, jednak osoby lubiące podróżować na własną rękę, potencjalnie mogą być zawiedzione wizytą w Helladzie. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie