Jakie muzea w Amsterdamie warto odwiedzić?

Piotr Kowalczyk
16.04.2020

Wizyta w Amsterdamie jest świetną okazją do tego, aby poznać historię i kulturę Niderlandów. To właśnie w stolicy tego kraju znajdują się najważniejsze i najefektowniejsze zbiory dzieł sztuki tworzonych przez wybitnych artystów niderlandzkich. Wybór jest ogromny, dlatego zwiedzanie warto sobie odpowiednio zaplanować. Mając do dyspozycji na przykład tylko weekend, skup się na muzeach w Amsterdamie, które wymieniamy w naszym poradniku.

Rijksmuseum

Czyli Muzeum Narodowe, które zgromadziło olbrzymią kolekcję dzieł najwybitniejszych niderlandzkich malarzy. Znajdziemy tutaj chociażby zbiory obrazów Rembrandta, Van Halsa czy Vermeera. Zdecydowanie najważniejszym eksponatem jest „Straż Nocna” Rembrandta, do której w sezonie ustawiają się długie kolejki. Poza dziełami malarstwa można tutaj podziwiać także rzeźby oraz wspaniałą kolekcję porcelany z Delft i Meissen.

Stedelijk Museum

To Muzeum Miejskie, które przyciąga przede wszystkim bardzo efektownym zbiorem dzieł sztuki nowoczesnej z okresu XIX i XX wieku. Można tutaj zobaczyć obrazy Chagalla i Picassa. Turyści często pomijają to muzeum, a szkoda. Znajduje się ono nieopodal Rijksmuesum, dlatego naprawdę warto tam zajrzeć, choćby na chwilę.

Van Gogh Museum

Muzeum Van Gogha, jak nietrudno się domyślić, prezentuje dzieła najwybitniejszego niderlandzkiego malarza w historii, ale znajdziemy w nim także pojedyncze obrazy np. Paula Gauguina. Do tego muzeum ciągną tłumy, ponieważ znajduje się tutaj największy na świecie zbiór obrazów Vincenta Van Gogha na świecie. Punkt obowiązkowy na turystycznym szlaku fanów sztuki.

Rembrandthuis

Dom Rembrandta jest jednym z najstarszych muzeów działających w Amsterdamie. Rzeczywiście mieści się ono w budynku, w którym przez wiele lat mieszkał słynny XVII-wieczny malarz. W muzeum można podziwiać ponad 200 oryginalnych dzieł Rembrandta, ale też jego uczniów i nauczycieli.

Anne Frank Huis

Na koniec coś dla tych, którzy chcą trochę odpocząć od podziwiania wybitnych dzieł malarskich, ale jednocześnie uwielbiają zgłębiać historię. Muzeum Anny Frank mieści się w domu, w którym wraz z rodzicami ukrywała się autorka słynnego pamiętnika. Przestrzegamy, że do muzeum ustawiają się gigantyczne kolejki, dlatego zwiedzanie warto sobie zaplanować wcześnie rano lub krótko przed zamknięciem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie