Grecja - RODOS - najpiękniejsza z greckich wysp

Jerzy Biernacki
05.11.2015

Położona na pograniczu Europy i Azji wyspa Rodos jest jednym z najpiękniejszych zakątków Grecji . Tak chętnie odwiedzana przez turystów już dawno znalazła uznanie w oczach organizatorów turystyki, a możliwość wypoczynku na jej terenie oferuje niemal każde biuro podróży . Jakie atrakcje czekają na tej pięknej wyspie otoczonej wodami Morza Egejskiego?

Historyczny klimat

Jedną z charakterystycznych cech tej wyspy jest jej historyczne bogactwo. Niegdyś była ona własnością Rzymu, podlegała też panom Bizancjum. Władali nią i Turcy, i Włosi, swą rolę odegrali tu również Joannici. Nim stała się grecką wyspą, przyswoiła sobie liczne wpływy innych kultur. Są one widoczne na terenie wyspy do dnia dzisiejszego, a w niemal każdej miejscowości można dojrzeć ciekawe zabytki przypominające o skomplikowanych dziejach tego miejsca. Historycznym klimatem do dnia dzisiejszego mogą zaskoczyć dwa najważniejsze miasta tej wyspy: Rodos oraz Lindos.

Rodos – historyczne miasto

Na terenie istniejącego od V wieku p.n.e. miasta można do dziś ujrzeć wiele cennych zabytków z różnych okresów historycznych. Do tych najstarszych można zaliczyć pozostałości świątyni Apolla oraz antycznego teatru, które przypominają o tak ważnej w dziejach świata epoce hellenistycznej. O obecności Turków w tym mieście przypominają piękne meczety oraz tureckie łaźnie, nie brak też budowli związanych z Żydami. Znajdująca się w mieście synagoga z XVI wieku. Jest ona jedyną pamiątką po wyznawcach judaizmu, która nie została zniszczona w czasie II wojny światowej.

Najwięcej zabytkowych budowli pochodzi jednak z okresu średniowiecza i wiąże się z działalnością joannitów. Ich katedra oraz szpital to jedne z najważniejszych zabytków, choć tym najcenniejszym jest bez wątpienia XIV – wieczny Pałac Wielkich Mistrzów.

Lindos

Dziś to niewielkie miasto jest przede wszystkim popularnym ośrodkiem wypoczynkowym. I tu jednak można spotkać się z antycznymi zabytkami, wśród których najważniejsze są ruiny świątyni Ateny. Akropol górujący nad miastem jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tym miejscu. W samym centrum miejscowości czeka na zwiedzających piękna świątynia bizantyjska z XV wieku, służąca obecnie jako cerkiew oraz tzw. Białe Kapitańskie Domy, przypominające o czasach, gdy Lindos bogaciło się dzięki rozwojowi handlu morskiego. Wiele z nich zdobiono marynistycznymi motywami, przy czym szczególnie popularnym był motyw skręconej liny.

Obok antycznych budowli turystów kuszą tu piękne plaże. Pokryte czystym piaskiem są idealnym miejscem dla spragnionych wypoczynku turystów. Są one jednocześnie doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, a wśród szczególnie popularnych dyscyplin znajdują się tu narty wodne oraz windsurfing.

Grzegorz W.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie