Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj
Stoi o krok od nadbrzeża Sekwany, na wprost mostu Iena, dominując nad Polami Marsowymi. Wybudowano ją w roku 1889 przy okazji Wystawy Światowej, jako obiekt towarzyszący. Każdy turysta przyjeżdżający do Paryża stara się ją zobaczyć. Jest chyba najczęściej odwiedzanym obiektem Paryża. Świat mówi o niej: Tour Eiffel, my - Wieża Eiffle'a. Od momentu powstania jest jedną z najczęściej pokazywanym i komentowanych budowli paryskich. Ma tyluż zwolenników - co przeciwników. Jedni są zachwyceni wysokością, smukłością i stabilnością konstrukcji. Drudzy krzyczą: toż to szkaradztwo. Nie zmienia to faktu, że Wieża Eiffle'a obok katedry Notre Dame , Muzeum Luwru i bazyliki Sacre Coeur - pozostaje symbolem Paryża.
Wśród anegdotycznych opowiastek związanych z wieżą najbardziej znana jest ta o pisarzu Aleksandrze Dumas (synu), który stanowczo domagał się zakazu jej budowy. Podobnie jak poeta Paul Verlaine wolał nadłożyć drogi, by tylko nie oglądać tej konstrukcji. któregoś dnia znajomi spotkali go na najwyższej platformie wieży. "Aleksandrze, a cóż ty tu robisz. Przecież ogólnie znana jest twoja niechęć do tego miejsca!" - zapytali zaskoczeni. "Kochani, wiem, że może was dziwić mój widok tutaj. Ale jest to jedyne miejsce w Paryżu, z którego nie widać tego paskudztwa" - odpowiedział pisarz.
Rzeczywiście, wieża jest tak usytuowana, że - z powodu swej wysokości - widoczna jest niemal z każdego rejonu Paryża. A wzrost ma całkiem pokaźny. Początkowo wznosiła się na 300 metrów w górę. w 1957 roku na wierzchołku zainstalowano 20-metrową iglicę - antenę telewizyjną. I odtąd "urosła" do 320 metrów.
Cała konstrukcja waży 7 ton i składa się z 15 000 stalowych elementów, połączony 2,5 mln. nitów. Dla celów widokowych utworzono trzy platformy - kolejno na wysokościach: 57, 115 i 274 metry. Na dwóch pierwszych znajdują się bary, restauaracje i niewielkie muzeum twórcy wieży - inż Eiffle'a. Najwyższa służy wyłącznie jako punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie widoczność z wieży sięga 80 kilometrów. Na trzeciej, najwyższej platformie zainstalowano olbrzymie silne światła sygnalizacyjne, widoczne z odległości 180 kilometrów. Wśród rozmaitych rekordów statystycznych dotyczących wieży jeden jest szczególnie niechlubny: z powodu jej wysokośći aż 360 osób wybrało sobie wieżę na popełnienie samobójstwa.
W bezpośrenim sąsiedztwie wieży nie ma zabytków. Można tylko pospacerować po rozległych Polach Marsowych. Gdy jednak mostem Iena przejdziemy na drugą stronę Sekwany, po kilkunastu minutach dojdziemy do Pałacu Chaillot, również dosyć pokaźnego w swych rozmiarach obiektu, o ciekawym, łukowatym kształcie, widocznego zarówno spod wieży jak i z kolejnych platform widokowych. To kolejny budynek wybudowany z okazji wystawy światowej, w roku 1937, na miejscu niedokończonego przez Napoleona pałacu Trocadero. Obecnie służy jako obiekt muzealny i teatralny. Z tarasów przed pałacem, od strony Sekwany, roztacza się rozległa panorama. Stąd też najpiękniej prezentuje się Wieża Eiffle'a.